Gündem

Vettel: Dereceler hakkında konuşmak için erken

Sebastian Vettel, Barcelona testlerindeki yedinci günün ardından aracın hızıyla ilgili kesin bir şey söylemenin zor olduğunu kabul etti.

Vettel, testlerin yedinci gününde hiper yumuşak lastikle 1:17.182 yaparken, en yakın rakibi Kevin Magnussen’den 1.1 saniye daha hızlıydı.

Alman pilotun bu performansı Ferrari taraftarlarını heyecanlandırırken, Red Bull pilotu Max Verstappen İtalyan takımın güçlü olduğunu kabul etti.

Fakat Vettel, henüz derecelere bakmanın akıllıca olacağını düşünmüyor.

“Sabah kaydettiğimiz derece sadece bir turdu. Çok büyük bir önemi yok. Çok tur attık, çok fazla derece elde ettik. Önemli olan şey aracın tümünün çalışıyor olmasıydı. Bugün hemen hemen 200 tur attım, iyiydi! Şartlar dünden daha iyiydi. Karşılaştırma yapmak zor. Birkaç hafta sonra piste çıktığımız zaman dereceler daha önemli olacak. Çünkü iş ciddileşecek.”

“Attığınız turlar pek çok şeye bağlıdır, derecelere bakmak yanlış olur. Sonuçta attığınız turun ardından pek çok şey olabilir. Bugün pist çok hızlıydı ve diğerlerine kıyasla farklı bir programa sahiptik. Bazı hedeflerimiz var ama bir şey söylemek için doğru zamanda değiliz.”

“Geçen hafta hava koşulları yüzünden çok zaman kaybettik ve doğru ayarları bulmak kolay değildi. Artık aracı daha iyi anlıyoruz.”

“Çok sayıda tur attım ve artık dinlenmeye ihtiyacım var! Genel anlamda bugün iyi bir iş yaptık. Melbourne’e kadar direksiyona dönmeyeceğim. Benim için test bitti, şu ana kadar araçtaki histen memnunum. Bazı konuların açığa kavuşturulması gerekiyor, yine de her şey yolunda.”

“Uzun sürüşlerden memnundum. Sonuçta bu ilk sezon öncesi testim değil, bir yarış simülasyonu esnasında her zaman farklı şeyler olabilir. Bugün her şey sorunsuzdu. Kırmızı bayrak yoktu, araçta sorun yoktu, programı geliştirmeyi başardık.”

“Hız tarafına bakarsak, bir şey söyleyemem. Her zaman daha iyi olabileceğinizi düşünürsünüz. Genel anlamda her şey yolunda.”

Pole için yeterli bir araca sahip olup olmadıkları sorusuna Vettel, “Bilmiyorum! (gülüyor) Gelişmek için çabalıyoruz ama henüz sonuç çıkarmak için erken. Bilgileri analiz edeceğiz ve tabloyu daha net göreceğiz. Şimdi aracı geliştirmek için elimizdeki verileri analiz edeceğiz.” 

“Rakiplerimiz kaç turluk lastiklerle çalıştı, ne kadar yakıt yüküne sahiplerdi, hangi motor modunda gittiler… Hiçbirini bilmiyoruz. Bunları bilmeden güç düzeni hakkında konuşamazsınız. Henüz sonuç çıkmak için erken.”

“Mercedes hem geçen hafta hem de bu hafta çok güçlü  görünüyordu. Ön tarafta olduklar bir gerçek. Kimin ne yaptığını henüz bilmiyorum..” şeklinde yanıt verdi.

Vettel araçtan çıkan dumanla ilgili, “Bunun ne olduğunu biliyoruz ve bu bir problem değil.” dedi.

Motorsport

The post Vettel: Dereceler hakkında konuşmak için erken appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar