Gündem

Trump, Tillerson’ı görevden aldı

Trump kararını Twitter’dan da duyurdu.

CIA’YA İLK KADIN DİREKTÖR

Pompeo’nun fantastik bir iş çıkaracağını savunan, Tillerson’a da hizmetleri için teşekkür eden ABD Başkanı, aynı zamanda CIA’nın başına Gina Haspel’i getirdiğini açıkladı. İlk kez bir kadının CIA Direktörü olacağının altını çizdi.

Trump’ın ExxonMobil CEO’su Tillerson’ı Rusya ile yakın ilişkileri gerekçesiyle dışişleri bakanlığına getirdiği belirtilmişti.

Ancak ikili arasındaki görüş ayrılıkları ayyuka çıkmakta gecikmedi.

İlkin New York Times, Trump’ın Tillerson’ın yerine CIA Başkanı Mike Pompeo’yu getirmeyi planlandığını yazdığında takvim 30 Kasım 2017’yi gösteriyordu.

Tillerson’ın gerçekten görevden alınması ise Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’la yüz yüze görüşmeyi kabul ettiğine dair ani bir açıklama yapmasının sonrasında geldi.

TAHRAN İÇİN KÖTÜ HABER

İran’la savaş davulları çalan Pompeo, Tillerson’a kıyasla çok şahin bir isim.

ANKARA TILLERSON İLE YAKIN TEMASTAYDI

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki bu kritik değişim, tam da, Tillerson’ın Türkiye’yi ziyaret edip Suriye ile ilgili uzlaşma çabasına girdiği ve ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşme süreci başlattığı döneme denk geldi.

POMPEO, ANKARA’YA YÖNELİK ELEŞTİRİLERİYLE DE TANINIYOR

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin hemen ardından o dönemde Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu üyesi olan Pompeo, Türkiye için ‘İslami diktatörlük’ ifadesini kullanmıştı.

ERDOĞAN ETİKETLİ ‘İSLAMİ DİKTATÖRLÜK’ TWEETİ

15 Temmuz’un ardından Türkiye hükümetini öven İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’e ”İran da Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümeti kadar demokratik… Her ikisi de İslamcı totaliter bir diktatörlük” yanıtı yazan Pompeo, bu tweet’i atarken, sadece İran Dışişleri Bakanı’na yanıt vermekle kalmayıp Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Twitter hesabını da etiketlemişti.

© Fotoğraf: Twitter
Erdoğan etiketli ‘İslami diktatörlük’ tweet’i

CIA-TRUMP İLİŞKİSİ İÇİN ANAHTAR İSİM

Cumhuriyetçi Parti’den üç dönem Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda görev yapan eski bir asker olan Pompeo’nun CIA Başkanlığı’nın Senato’nun tarafından onaylanmasının ardından ABD medyasında, “Yeni CIA Başkanı’nın ilk ve en acil görevinin, istihbarat teşkilatı ile Trump arasında efektif bir ilişki tesis etmek olduğu” yorumları çıkmıştı.

MÜSLÜMAN DİN ADAMLARINA ELEŞTİRİ

Pompeo’nun 2013 yılında da ‘İslamcı teröristleri sert şekilde eleştirmeyen Müslüman din adamlarının terör saldırılarında suç ortağı olduklarına’ yönelik sözleri, Demokratlar ve Müslüman lobi kuruluşları tarafından kınanmıştı.

İŞKENCE YANLISI

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın ‘terör zanlılarının’ hiçbir yasal hak tanınmadan esir alınıp işkenceden geçirilmesiyle meşhur Guantanamo Üssü’nü kapatma planına da karşı çıkan Pompeo, 2013’te cezaevini ziyarettikten sonra, açlık grevindeki esirler hakkında ”Bana pek çoğu kilo almış gibi geldi” demişti.
Pompeo, ‘waterboarding’ denen işkence yönteminin de ‘hayati bilgilerin elde edilmesi için kullanılmasını’ savunmuştu.

Ayrıntılar geliyor…

Sputnik

The post Trump, Tillerson’ı görevden aldı appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar