Gündem

Sochi, geçiş sayısını arttırmak için değişikliğe gitmeyi düşünüyor

Rusya GP’si organizatörleri, geçişi arttırabilmek için Formula 1’in yöneticileri ve FIA ile Sochi pistinin değiştirilmesi fikrini görüşüyor.

2014 yılında Formula 1 takvimine giren Sochi pisti, kıvrımlı yapısı ve pürüssüz zeminiyle genellikle sıkıcı yarışlara ev sahipliği yapıyor. Yarışta çok fazla atak olmuyor ve strateji çeşitliliği gerçekten çok az.

Formula 1’in sahibi Liberty Media yarışların heyecanını arttırmak istiyor ve bunun için her yarışın mümkün olduğunca iyi geçmesi için bazı pistlerde değişilik yapmayı düşünüyor.

Ross Brawn, geçen yıl yaptığı açıklamada Sochi pistinin çok pürüzsüz bir asfalta sahip olduğunu söylemişti.

“Sochi gibi düzlü lastik aşınmasına sahip pistlere bakarsanız yarışlar sert ve tek pit stoplu oluyor. Lastikler aşınmıyor ve devam edebiliyorsunuz. Bu da performans farklılığı yaratmıyor.”

Sochi’nin yeni yarış organizatörleri, mücadelenin  daha heyecanlı olması için neler yapabileceklerini değerlendirdiklerini söyledi.

Organizatörler, pist düzeniyle ilgili herhangi bir değişiklik yapmamaya karar vermiş olsa da, farklı bir asfalt ya da bazı virajların genişletilmesi gibi seçenekleri gözden geçiriyor.

Motorsport.com’a konuşan Rusya GP’sini devraalan Rosgonki şirketinin CEO’su Alexey Titov, bu konuda görüşmeler yaptıklarını söyledi.

“Taraftarlar Sochi Autodrom’un yapısı yüzünden çok az geçiş yaşandığını biliyor. Bu nedenle Charlie Whiting, FOM ve FIA ile bu konu üzerinde yakından çalışıyoruz.”

“Bazı teknik değişiklikler yaparak durumu tersine çevirmeye çalışıyoruz. Bunu mutlaka tribünden veya televizyondan göremeyebilirsiniz ancak bu değişiklikler sportif açıdan yarışları iyileştirecek ve daha fazla geçiş sağlayacak.”

“Mantıken pistin bazı bölümlerin genişletebilir ya da daraltabilir ve lastikleri daha farklı şekilde çalıştırması için asfaltı değiştirebiliriz. Bunlar takımları farklı taktiklere itebilir.”

Titov, bu değişikliklerin ne zaman olacağıyla ilgili ise, “2018’e yetişeceğini sanmıyorum fakat tüm bu fikirleri gözden geçiriyoruz. Durumu iyileştirmek istiyoruz.” dedi. 

Motorsport

The post Sochi, geçiş sayısını arttırmak için değişikliğe gitmeyi düşünüyor appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar