Gündem

Mekies, FIA’dan ayrılıp Ferrari’ye katılıyor!

Ferrari, FIA’nın güvenlik ve yardımcı direktörü Laurent Mekies ile anlaşmaya vardı. Bu anlaşma, FIA’da çalışan insanların diğer takımların sırlarını bir takıma taşıyacağı yönündeki tartışmaları yeniden alevlendirecek.

Yaklaşık 6 ay önce Renault, FIA’nın teknik sorumlularından Marcin Budkowski ile anlaştığını açıklaması üzerine tartışmalar çıkmıştı. Bu sefer Ferrari benzer bir hamle ile Mekies’i teknik ekibe dahil edeceğini açıkladı.

Mekies, önümüzdeki eylül ayında Maranello ekibine katılarak Mattia Binotto’nun altında bir pozisyonda göreve başlayacak.

FIA tarafından yapılan açıklamada, Mekies’in bu anlaşma nedeniyle F1’le ilgili sorumluluklarından hemen istifa edeceğini ancak önümüzdeki 3 ay boyunca güvenlikle ilgili sorumluluklarının devam edeceği belirtildi.

FIA “Haziran ayı sonunda FIA’dan ayrılana kadar Mekies, FIA güvenlik direktörü olarak çalışmayı sürdürecek.”

“Ancak F1’le ilgili sorumlulukları hemen bitecek ve artık bu konuyla ilgili çalışmayacak. Ani bir kararla, Yardımcı F1 Direktörü rolünden ayrılacak.” şeklinde açıklama yaptı.

Mekies, 2014 Ekim ayında güvenlik alanında yaptığı çalışmaların ardından güvenlik direktörü olarak atanmıştı.

2017 sezonunun başında Yardımcı F1 Direktörü olarak atandı ve Charlie Whiting’den sonra bu görevi üstlenmesi bekleniyordu.

Takımların Mekies’in bu hamlesine nasıl tepki vereceği henüz bilinmiyor ancak Budkowski’nin Renault’ya geçişi herkesi rahatsız etmişti. Bunun üzerine ekim ayında çalışmaya başlaması gereken Budkowski’nin Renault’da başlama zamanı bu seneki nisan ayına kadar ertelendi.

Budkowski gelişmesinin ardından Christian Horner, FIA’nın üst düzey çalışanlarının 3 aylık bekleme sürecine sahip olmasının uygun olmadığını söylemişti. 

Motorsport

The post Mekies, FIA’dan ayrılıp Ferrari’ye katılıyor! appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar