Gündem

McLaren, sorunlara rağmen “tutkulu” araç tasarımını savundu

McLaren, sezon öncesi test programını etkileyen dayanıklılık sorunlarına rağmen takımın “tutkulu” araç tasarımını savundu.

Bu yıl Renault motoruna geçiş yapan McLaren, sekiz günlük test boyunca tekerlek somunu, soğutma, batarya ve turbo sorunları yüzünden istediği sayıda tur atamadı.

Fernando Alonso cuma günü yaşanan turbo sorunu nedeniyle yolda kalırken, McLaren motoru değiştirme kararı aldı ve sonuç olarak bir başka zaman kaybı daha oldu.

McLaren yarış direktörü Eric Boullier, Barcelona testlerinde ulaşmak istedikleri tur sayısına ulaşamamalarına ve aracın paketlenmesiyle ilgili yaşadıkları sorunlara rağmen takımın büyük bir hata yapmadığından emin.

“Rekabetçi olmak istiyoruz ve gerçekten çok tutkuluyuz. Araca bakarsak tutkulu bir tasarıma sahibiz. Diğer Renault motorlu araçlara bakarsanız, onlara kıyasla farklı bir araca sahip olduğumuzu görebilirsiniz.”

“Şimdiye kadar küçük sorunlar yaşadık, ama bana göre bu aracı hazırlamak için yeterince iyi bir iş yapmadığımızdan kaynaklanıyordu.”

“Gecikme ve bu dereceler nedeniyle biraz gerginleşmiş olabiliriz ancak bunlar bizim sorunlarımız. Çok hızlı bir şekilde normale döneceğiz.”

McLaren’ın muhafazakar bir yaklaşım sergilemesi gerekip gerekmediği sorusuna Boullier, “Eğer rekabetçi olmak istiyorsanız biraz daha agresif ve tutkulu davranmalısınız.”

“Bunu çok mu yapmalısınız? Hayır. Sadece bu stratejide kendimize yeterli zamanı verdiğimizden emin olmalıyız. Bu noktada söyleyebileceğim şey bu.” yanıtını verdi.

Boullier, testlerde yaşadıkları sorunlara rağmen Melbourne’de sorun yaşamamalarının kesin bir garantisi olmadığını da kabul ediyor.

“Hayır. Hiçbir garantisi yok. Yüzde 100 sorun yaşamayacağız diyemem çünkü istediğimiz sayıda tur atamadık. Bu nedenle sorun yaşama riski daha fazla olacak.”

“Yine de tamamı farklı olan küçük sorunlarımız var. Avustralya’da her şeye yeniden başlayacağız ve bu bazı sorunları çözmemize yardımcı olacak.”

Yaşanan dayanıklılık sorunları, McLaren taraftarlarıın hayal kırıklığı yaşamasına neden olurken, Boullier henüz yorum yapmak için erken olduğu görüşünde.

“Bekleyip göreceğiz. Üç gün boyunca yaşadığınız birkaç soruna göre değerlendirme yapmak doğru değil, birkaç yarışın geçmesini beklemek daha doğru olur.”

“McLaren, ben takıma gelmeden önce Honda motoruna geçmeye karar vermişti. Son üç yıl bizim için zordu. Şimdi McLaren’ı olması gereken yere geri getirmek için çalışıyoruz. Bu yılda karşılaştığımız bazı sorunlar var.”

“Hızlı bir araç tasarlamayı unuttuğumuzu sanmayın, umarım yakında bunu pist üstünde görebilirsiniz. Biz tutkulu insalarız ve eğer tutkuluysanız, risk alırsınız. Her şeyi bir araya getirmek için çalışmaya devam etmek zorundayız.”

Motorsport

The post McLaren, sorunlara rağmen “tutkulu” araç tasarımını savundu appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar