Gündem

Kubica, yedek pilot da olsa F1’e döndüğü için mutlu

Robert Kubica, Williams Formula 1 takımındaki yedek pilotluk görevinin tadını çıkarttığını söylerken, bunun daha derin bir anlayış gerektirdiğini söylüyor.

Polonyalı pilot, geçtiğimiz yıl uzun bir aradan sonra F1 aracının direksiyonuna geçmiş ve hem Renault hemde Williams’la yaptığı testlerin ardından F1’e geri dönmeyi hedeflemişti.

Buna karşılık Williams’ın yarış koltuğu Sergey Sirotkin’e giderken, Polonyalı sürüye yedek pilotluk rolü verildi ve takım kendisini değerlendirmeye devam ediyor.

Motorsport.com’a konuşan 2008 Kanada GP’sinin galibi Kubica, yedi yıl sonraki ilk sezon öncesi testinin ardından ne hissettiği sorusuna, “Kendi açımdan oldukça iyi hissettim.”

“12 ay önce nerede olduğumu düşünürsem, işler gerçekten çok değişti.”

“Aslında bulunduğum pozisyonun tadını çıkarıyorum. Bana daha fazla mücadele etme, takım çalışmasını görme ve pek çok şeye farklı bakış açısıyla bakma fırsatı veriyor.”

“Eğer bir yarış pilotuysanız, her şeyi bir yarış pilotu modunda görürsünüz. Mühendislerle, teknisyenlerle, mekanikerlerle, tüm takımla çalışıyorsunuz, ancak bir yarış pilotu olduğunuz zaman, benim mevcut görevimdeki gibi derine giremiyorsunuz.”

“Bence bu iyi bir fırsat ve ben bundan zevk alıyorum. Aynı zamanda eğlenceli, benim için ilginç bir yıl olacağını düşünüyorum.”

Araçla geçirdiği iki yarım günün ardından Williams’ın kalitesini değerlendiren Kubica, “Bunun bizim mühendislik ofisimizde kalması daha doğru olur.”

“Benim açımdan bakarsam, sahip olduğumuz amaçlar ve pozisyonum doğrultusunda, yapmak zorunda olduğumuz bazı şeyler olduğu çok açık. Ancak bu durum daha çok yarış pilotlarının görevi.” dedi.

Kubica, testin son gününde piste çıkmayı planlıyordu ancak koltuğu Lance Stroll’ün sürüş yapması için Kanadalı pilota bıraktı.

Stroll bu sayede Avustralya öncesinde araçta bir yarım gün daha geçirdi.

Bu kararın sorgulanmasını değerlendiren Kubica, “Pek çok insan neden bu kadar çok yapmayı istediğim şeyi bıraktığımı soruyor.”

“Doğrusu Lance’in araçta daha fazla vakit geçirmesi gerektiğini hissettim.”

“Perşembe günü piste çıktıktan sonra araç hakkında iyi bir fikrim vardı ve yarış pilotlarımızın aracı sürmesinin daha faydalı olacağını hissettim çünkü onların eve puanla dönmesi gerekiyor, benim değil. Durum bu kadar basit.. dedi.

Motorsport

The post Kubica, yedek pilot da olsa F1’e döndüğü için mutlu appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar