Gündem

Hamilton: W09, 2017 aracı gibi “diva” değil

Mercedes’ten Lewis Hamilton, Alman takımın 2018 aracında geçen yılki araçtaki olumsuzların hiçbirini hissetmediğini söyledi.

Son dünya şampiyonu, perşembe günü öğleden sonra W09’un direksiyonuna geçerken, 4 saatte 84 tur attı ve cuma sabahı Avustralya’dan önce son kez piste çıkacak.

Geçen yılki aracın çalışma aralığı çok dardı ve takımlar doğru ayarları yapma konusunda büyük bir sıkıntı çekmişlerdi.

Toto Wolff, pistten piste değişen performans ve aracın zorlukları nedeniyle W08’i “diva” olarak yorumlamıştı.

Yeni aracın W08 gibi diva olup olmadığı sorusuna Hamilton, “Hayır şu anda öyle olduğunu düşünmüyorum, öyle olduğunu düşünmüyoruz. O özelliklerin hiçbirini hissetmiyorum.”

“Aslında araca diva lakabını ben değil, Toto taktı! Ama o bunu aracı hiç sürmeden yaptı!”

“Şu an sadece test yapıyoruz ve aracı daha fazla tanımaya ihtiyacımız var. Şu anda ona bir diva diyemem fakat ilerleyen haftalarda neler olur göreceğiz.”

“Aracın dengesi mükemmel değil ancak aracı kullanmak kesinlikle çok zevkli. Garajdan çıkıyorsunuz, pit limitörünü kapatıyorsunuz ve birinci viraj dönüyorsunuz… Ah dostum, keşke bu duyguyu hissedebilseniz. Bu harika gerçekten çok eğlenceli.”

“Açıkçası daha fazla downforce var. Örneğin üçüncü virajda adeta düzlükteymiş gibi oluyorsunuz. Mesela dokuzuncu viraj 10 yıl içinde hiç olmadığı kadar iyiydi. Bu kesinlikle harika.”

“Aracı geliştirmek, aracı daha fazla anlamak ve daha iyi bir denge yakalayabilmek için sabırsızlanıyorum. Şu an bu pistte, lastikleri anlamak gerçekten çok zor, oysa Abu Dhabi’deki son testte daha kolaydı.”

“Bugün, Barcelona’da bunu yapmanız gerçekten zor. Avustralya’da sorun olup olmayacağını kimse bilemez. Umarım herkesten önce lastikleri anlamayı başarabiliriz.”

Hamilton ilk yarışa hazır olduğunu da ekliyor.

 “Çok fazla tur attım ve planladığımız her şeyi yaptık. Tabii ki her zaman daha fazla tur istersiniz. Mühendislerimiz her zaman daha fazla gün isterler ama ben ilk yarışa hazırım.”

“İyi bir kış geçirdim psikolojik anlamda daha güçlü olduğumu hissediyorum. Şimdi savaşa gerçekten hazırım. Araca bakarsak, direksiyon üzerindeki tuşlar biraz değişti. Lastikler biraz farklıydı. Ama bunlar yeni bir araçta olan şeyler. Bunlara çabucak adapte olabiliriz.”

“Genel olarak daha iyi hazırlandığımızı hissediyorum, ama diğer pilotlara sorsanız onlar da aynısını söyler.”

Motorsport

The post Hamilton: W09, 2017 aracı gibi “diva” değil appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar