Gündem

FIA, pist dışından avantaj kazanmanın önüne geçmeye çalışıyor

FIA, geçen yıl Amerika GP’sinde yaşanan ve uzun süre konuşulan olayın ve benzerlerinin yaşanmaması için çeşitli çözüm arayışlarına girdi.

2017 Amerika GP’sinde Max Verstappen, yarışın 52. turunda Kimi Raikkonen’i pist dışından geçmiş ve podyumun sahibi olmuştu.

Verstappen, tam podyuma çıkacaktı ki, hakemler Hollandalı pilotun dört tekerlekle birden pist dışına çıktığını ve avantaj kazanarak Raikkonen’i geçtiğine karar verdi.

Bunun üzerine genç sürücüye ceza verildi ve podyum Raikkonen’in oldu.

FIA, bu yıl bu ve benzeri olayların yeniden yaşanmaması için çözüm arayışlarına girerken, başta Austin ve Abu Dhabi olmak üzere pek çok piste yeni bordürler ekleniyor.

Böylelikle pilot, pist dışına çıkması halinde avantajlı değil, dezavantajlı duruma düşmüş olacak.

Konu hakkında konuşan FIA Yarış Direktörü Charlie Whiting, “Sürekli bir şeyler öğreniyoruz ve pistte avantaj kazanmanın önüne geçmeye çalışıyoruz. Artık buna çok yakınız, gelecekte pist dışına çıkıp, avantaj elde edenler konusunda endişelenmemize gerek kalmayacak, neredeyse tüm pistlerde bu sorunu çözüyoruz.” dedi.

Bir diğer endişe konusu, Nico Hulkenberg’in Abu Dhabi GP’sinde viraj kesip Sergio Perez’i geçmesi, ancak aldığı beş saniyelik cezaya rağmen yerini korumasıydı.

Whiting, “Nico Hulkenberg Abu Dhabi’de açık bir avantaj elde etti ancak yerini geri vermedi, aldığı beş saniyelik cezaya rağmen yerini korudu. Bu ele almamız gereken konulardan birisi.” dedi.

Motorsport

The post FIA, pist dışından avantaj kazanmanın önüne geçmeye çalışıyor appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar