Gündem

Yorum: Stroll onu en çok eleştiren kişiyi susturabilir mi?

Sergey Sirotkin’in 2018 için Williams takımına katılmasıyla, Lance Stroll Formula 1’deki ikinci sezonunda takım lideri oldu. Peki onu ciddi şekilde eleştiren Jacques Villeneuve, ancak acaba bu aşağılayıcı açıklamalarında haklı mı?

1996 sezonunda, ünlü bir soyisme sahip 24 yaşında Kanadalı bir çaylak, yarış dünyasını kasıp kavurmuştu.

Bir önceki yıl bir başka seride kazandığı şampiyonluğun da sağladığı ivme ile griddeki en iyi araca sahip Williams takımının koltuğuna oturdu.

Sıkı bir test programından faydalandı, ilk yarışında podyumda yer aldı, sezonu takım arkadaşının 19 puan gerisinde tamamladı ve ertesi yıl dünya şampiyonu oldu.

Jacques Villeneuve, Williams FW19, takes the checkered flag

Jacques Villeneuve, Williams FW19, 1997 Interlagos’da çizgiyi ilk sırada geçiyor.

Fotoğraf: LAT Images

2017 sezonunda ünlü bir soyisme sahip, 18 yaşında Kanadalı bir çaylak F1’in ilgisini çekti.

Bir önceki yıl bir başka seride kazandığı şampiyonluğun da sağladığı ivme ile, tartışmasız griddeki en iyi beşinci araca sahip Williams takımının koltuğuna oturdu.

Sıkı bir test programından faydalandı, dağınık bir başlangıç yaptığı grand prix kariyerini, sadece sekizinci yarışında podyuma çıkarak toparladı ve sezonu takım arkadaşının sadece üç puan gerisinde tamamladı.

 Lance Stroll, Williams FW40, is greeted by his mechanics at the finish

Mekanikleri, Lance Stroll ve Williams FW40 aracını Bakü’de bitiş çizgisinde alkışlıyor.

Fotoğraf: Steven Tee / LAT Images

 

Her ne kadar çılgınca bir karşılaştırma olsa da, eğer Lance Stroll’ün, Jacques Villeneuve’nin 1997 sezonunda yaptığı gibi, 2018 sezonunda F1 şampiyonluğu için savaşacağını iddia edersek, bu iki Kanadalı sürücü arasında birçok benzerlik mevcut.

Ancak Villeneuve şu ana kadar vatandaşına pek övgüde ve destekte bulunmadı. Peki dünya şampiyonu olduğu için tartışılmaz bir otorite olan Villenueve’nin, her fırsatta Stroll’ün performansını ciddi şekilde eleştirmesi biraz garip değil mi?

Jacques Villeneuve, Sky Italia

Jacques Villeneuve, Sky Italia

Fotoğraf: Sutton Images

Ton değişikliği

Villeneuve enteresan bir şekilde ve tecrübesine dayanarak, sezon öncesinde Stroll hakkında çok iyimserdi. Avrupa F3 şampiyonluğu ünvanın sahip Stroll’ü “süper hızlı” olarak adlandıran Villeneuve, “F1 başka bir canavar ve kariyerinde ilk kez, her zaman kazanmasını sağlayacak en iyi otomobilde ve takımda yer almayacak, çok zor olacak.” sözleriyle de onu uyarmıştı.

Villeneuve Stroll hakkında şunları söylemişti. “Buna nasıl tepki vereceğini bilmiyoruz. İyi eğitim almış, konuşması düzgün biri, ya çok gelişir ve harika bir sürücü olur, ya da çöker.”

Eski F1 şampiyonu, motorsporlarının en üst seviyesine geçişte zorlanan ve hem sezon öncesi testlerde hem de sezonun ilk yarısında ortalamanın altında performans gösteren Stroll’ü, televizyonda ve kendisine vatandaşı ile ilgili sorular soran kişiler aracılığıyla çok acımasız bir şekilde eleştiriyordu.

Lance Stroll, Williams, celebrates his first points, fans

Lance Stroll ve Williams, Montreal’deki taraftarı ile ilk puanlarını kutluyor

Fotoğraf: Glenn Dunbar / LAT Images

Villeneuve, Stroll’ün ilk puanlarını aldığı Montreal ve ilk kez podyuma çıktığı Bakü’deki harika performanslarının ardından da geri durmadı. Villeneuve sözlerine şöyle devam etti.

“Montreal’de hızlı değildi fakat herkes yarış dışı kaldı, temiz bir yarış çıkardı, puanlar aldı ve omuzlarındaki yükü attı. Bakü’de de gördüğünüz gibi herkes birbirine çarparken o bunlardan uzak durdu, ayrıca takım arkadaşı da yarış dışı kaldı.”

“Evet şanslıydı ancak hızlıydı da, aptalca şeyler yapmadı ve podyuma çıktı. Bunda yanlış bir şey yok.”

“Yine de gerçekçi olmak gerek. Montreal’de şanslıydı ve Bakü’de iyiydi, ancak bu sezon öncesi söylediklerimi değiştirmez.”

Eleştirilerine devam eden Villeneuve, “İyi bir iş çıkarttı ancak yarışlar arasında test yapan tek sürücü de o. Bunu kabullenmek güç. Paranın bir sınırı olmalı ve bu zorlamak oluyor.”

Williams ve Stroll kuralları çiğniyorlar. Parası sayesinde bu ayrıcalığa sahip olan tek sürücü olması diğer sürücülere büyük haksızlık.

Jacques Villeneuve, Williams FW18 Renault

Jacques Villeneuve, Williams FW18 Renault

Fotoğraf: LAT Images

Williams’dan Pat Symonds emekliliğinden önce, Stroll’ün hazırlık programını Jacques Villeneuve’nin programına benzetti.

Symonds konu ile ilgili şunları söyledi: “1995 sezonunda Jacques Villeneuve Williams ile çok odaklı bir programda yer almıştı. Takımların test yapmadıkları bir çok piste özel olarak gittiklerini biliyorum.”

“Birer uygun test sürücüsü olan kişilerle gidip testler yaptılar. Yani çok fazla sürüş tecrübesi var ancak odak noktası her zaman aracı geliştirmek oldu, sürücüyü değil.”

“Bu sefer biraz değişiklik yaptık, yani Jacques’in eski programı gibi ama bu sefer sürücüye odaklı.”

Paddy Lowe, Williams Shareholder and Technical Director with Lance Stroll, Williams and his Father Lawrence Stroll

Williams Teknik Direktörü Paddy Lowe, Lance Stroll ve babası Lawrence Stroll.

Fotoğraf: Sutton Images

Rekabet avantajı

Stroll bu ayrıcalığa sahip ilk sürücü değil ve son da olmayacak. Bu eskiden bahsederken de, günümüzden bahsederken de motorsporlarının kaçınılmaz yanlarından biri.

Birçok kişiye göre Villeneuve de bu duruma pek yabancı değil. Villeneuve soyismi, anlaşmalar ve sponsorluklar konularında ciddi bir ağırlığa sahipti.

Zaten Villeneuve’nin Player’s destekli Forsythe/Green anlaşması ile 1994 CART serisine geçişi de, Toyota Atlantic serisini üçüncü sırada tamamlamasının hemen ardından oldu. 1993 sezonunu önünde tamamlayan iki vatandaşı David Empringham ve Claude Bourbonnais’in yer aldıkları bir tam CART sezonu yok.

Jacques Villeneuve

Jacques Villeneuve

IndyCar Serisi

Villeneuve o noktadan sonra muhteşem bir ilerleme kaydetti. Fakat bu Stroll’ün F1 potansiyeli hakkındaki yorumlar için henüz erken olduğunun göstergesi değil mi? Özellikle de harika potansiyelinin kıvılcımlarını, Bakü’deki podyum veya Monza’da ıslak zemindeki sıralama performansında gördükten sonra.

Sezon öncesi testlerdeki zorlu başlangıcına rağmen, Stroll bu zorlu virajdan çıkmayı başardı. Tabi hiçbir şey kanıtlamasına gerek olmasa da, Villeneuve’nin son iki tam zamanlı programları olan Dünya Rallikros ve Formula E denemelerinin ne kadar zor başlayıp erken bittiğini belirtmemek olmaz. (Formula E kariyeri üç yarış sürdü)

Jacques Villeneuve, Venturi Formula E Team

Jacques Villeneuve, Venturi Formula E Takımı

Fotoğraf: Fabian Lujan/ASN Media

Sirotkin’in görevi

Önümüzdeki sezon, Felipe Massa’nın gitmesi ve çaylak Sergey Sirotkin’nin takıma katılmasıyla, hem Stroll hem de Williams için zor olacak.

Rus sürücü, en azından maruz kalacağı eleştiriler konusunda Stroll ile benzer yanları olduğunu fark edecektir. 2013 yılında F1 radarına girdiğini ve devamında grand prix dünyasının gözü önünde olması için verilen ani Sauber rolünü de göz önünde bulundurursak, az bir hevesle de olsa bu tür fırsatlara alışık.

Şu an yeterlilikleri daha farklı, ancak takım bütçesine katkı sağlayacak ve şimdilik Robert Kubica’nın F1’e dönüş hayallerini engelleyen sürücü olarak görülecek ki bu da Rus sürücünün sevilirliğini azaltacaktır.

Lance Stroll and Sergey Sirotkin, Williams

Lance Stroll ve Sergey Sirotkin, 2018 Williams F1 pilotları

Fotoğraf: Williams

Ancak Stroll’ün 2017 tecrübesi her ne kadar onu takımın ilgi odağı haline getirse de, Sirotkin de kolay bir rakip değil. Rus sürücü kariyerinin başında yer aldığı Formula Abarth ve Auto GP serilerinde potansiyelini gösterdi, devamında GP2 serisinde arka arkaya elde ettiği üçüncülükler, iyi bir F1 sürücüsü olabileceğini gösterdi ve son olarak da Renault yedek sürüsü oldu.

Fransız üretici sonunda ona yarış koltuğunu vermedi, ancak takım personeli onun saf hız, otomobili anlama ve sonrasında mühendislik eğitimi konularında övdü. Ve tabi FW40 aracını Abu Dhabi’de sürme şansı yakaladığında Williams takımı etkiledi.

Sezona bir adım önde başlayacağını düşünürsek, Stroll kendini Sirotkin’in önünde görmeli ve Williams’a liderlik yapmalı. Ancak eğer yetenekli Rus sürücüden daha iyi performans sergilerse, bu takdir görmeli.

Peki bu başarısı takdir görecek mi? Ya da Sirotkin’in tecrübesizliği Stroll’ün başarısına gölge düşürecek mi? İşte bu Villeneuve’ye sorulabilecek iyi bir soru.

Jacques Villeneuve

Jacques Villeneuve

Fotoğraf: Imperial Tobacco

Motorsport

The post Yorum: Stroll onu en çok eleştiren kişiyi susturabilir mi? appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar