Gündem

YORUM | Fernando yok, dert çok… Peki çare ne?


YORUM | Süleyman Tetik   @salomontetik

Galatasaray, sezonun en zorlu sınavını bu dönemde veriyor. Ne derbiler ne yoğun fikstür ne de zorlu hava şartları… Hiçbir şey Galatasaray’a bu kadar büyük zorluk çıkaramazdı. Ligin en iyi orta saha ikililerinden birine sahip olan Galatasaray, birinden temelli diğerinden ise geçici olmak üzere bugünlerde ikisinden de yoksun. İş böyle olunca dert de çok oluyor.

Sezonun en iyi transferi Galatasaray adına Fernando’ydu. Galatasaray orta sahası onun kadar oyuna hükmedebilen, maçın akışını değiştiren ve oyunu okuyabilen bir oyuncuya rastlamamıştı. Süper Lig’de ayaklarıyla zekasını aynı anda çalıştırma kabiliyetine sahip ender futbolculardan olan Fernando, daha ilk forma giydiği maçta belli etmişti nasıl bir yeteneğe sahip olduğunu. Hertha Berlin ile oynanan hazırlık maçının ikinci yarısında oyuna giren Fernando, takımın hücum kabiliyetini tamamen etkilemişti.

Sezon başından bu yana Galatasaray orta sahasının pas yükünü çeken ve birinci bölgeden üçüncü bölgeye geçişlerde aradaki pas trafiğini sağlayan Fernando, sakatlığından dolayı bir süredir forma şansı bulamıyor. Onun yokluğunun yanında partneri Ndiaye’nin de Stoke City’ye transfer oluşu, Galatasaray orta sahasını baş aşağı etti. Fatih Terim, Sivasspor deplasmanında bu derdin dermanını bulmak için birtakım deneyler yaptı ama tutmadı. Peki neden?

Fernando Reges Galatasaray

Ryan Donk olmadı, olmuyor, olmayacak

Fatih Terim daha göreve ilk geldiğinde, asıl transferin eldeki oyuncuların performansını yükseltmek olduğunu açık açık söylemişti. Zaten Terim, bu konuda en usta isimlerden biri. Oyuncuları mental anlamda yeniden kazanabilme konusunda kolay kolay eline su dökülmez. Ama bazen olmayınca olmuyor. Bir oyuncuyu kazanmaya çalışırken tüm emekler de bir anda yok olabiliyor. Galatasaray’ın orta sahasında son zamanlarda şans bulmaya başlayan Ryan Donk’tan söz ediyoruz. 

Kasımpaşa’daki performansı gerçekten şahaneydi Donk’un. Ama oradaki pozisyonu da oyun kuruculuktan ziyade defansif orta saha göreviydi. Pas kabiliyeti düşük, hücumda etkinliği olmayan ve asıl pozisyonu orta saha olmayan bir futbolcudan Fernando’nun yerini doldurmasını beklemek ütopik. Özellikle Kayserispor deplasmanında süre aldığı son 25 dakikada Donk’un katkısına şahit olduk. Ancak Terim, baskı yediği o dakikalarda rakip takımın hücumunu kesmek için yaptığı bu hamleyle başarılı oldu. Dolayısıyla Donk, bu tür maçlarda önlem amaçlı bir hamle oyuncusu olabilir. Ancak onun özelliklerinin Galatasaray’ın oyun yapısına net bir şekilde uymadığını söylemek durumundayız. Donk, geldiği günden bu yana olmadı, yine olmuyor ve devam ederse yine olmayacak.

Kısacası Ryan Donk’tan Fernando çıkarmak, Muslera’yı golcü yapmaktan daha zor.

Ryan Donk’un Sivasspor karşısındaki performansı;

Belhanda ve Selçuk varken neden?

Galatasaray, Fernando’ya ne zaman kavuşacağı henüz net olarak bilinmiyor. Ama onun yokluğundaki süreçte bu bölgeye önlem almak şart. Zira bir takımın hem savunması hem de hücumu orta sahasından geçiyor. Bu bölgede özellikleri kısıtlı olan futbolcularla rakiplerinize karşı çok fazla şansınız olmuyor. Fatih Terim’in yapması gereken temel hamle, Selçuk ve Belhanda’ya bu zorlu süreçte görev vermek olmalı. Özellikle Sivasspor deplasmanında Belhanda’nın oyuna girişiyle Galatasaray’ın hücumda daha rahat hareket etmesi ve rakip yarı alanda daha çok fırsat bulması gözden kaçmadı. Tekniği yüksek, hızlı ve pas alışverişini son derece iyi sağlayan geniş perspektifli bir Belhanda, Galatasaray’ın bu süreçte dermanı olabilir. En çok eleştirildiği dönemde bile yaptığı asistlerle dikkat çeken Belhanda ve Fatih Terim geldikten sonra performansı yükselen Selçuk İnan, Fernando’suz Galatasaray’ı ayağa kaldıracak ilaçtır.

Süper Lig’de bu sezon hatalara yer yok, deneme yanılma yollarına yer yok, risklere yer yok… Artık herkes güçlü, tüm maçlar zor, tüm takımlar kaliteli. Böyle bir ortamda Donk – Tolga Ciğerci denemelerindense maç tahtasına öncelikle, elde var olan iki kaliteli orta saha elemanından birini yazarak başlamak en doğrusu olacaktır.

Younes Belhanda Galatasaray

Goal

The post YORUM | Fernando yok, dert çok… Peki çare ne? appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar