Gündem

Webber: Ricciardo geleceğe değil, Verstappen’e odaklanmalı

Eski Red Bull Racing pilotu Mark Webber, Daniel Ricciardo’nun geleceği konusunda endişelenmek yerine Max Verstappen’i geçmeye odaklanması gerektiğine inanıyor.

Ricciardo’nun Red Bull Racing’le yaptığı anlaşma bu yıl sonunda bitiyor ve 2019’de Mercedes ve Ferrari’de bazı boş koltuklar olabileceği düşünülüyor. Bu da Ricciardo’nun geleceği konusundaki kararı vermeden önce bu takımların neler yapacağını beklemesi anlamına geliyor.

Ricciardo geçtiğimiz günlerde yeni anlaşmanın geleceği için oldukça önemli olacağını ve bunun da üzerindeki baskıyı arttırdığını söylemişti. Ancak Mark Webber, vatandaşının sadece kendi sezonuna odaklanması gerektiğine düşünüyor.

Avustralyalı pilot, Ricciardo’nun tek odak noktasının Verstappen’i yenmek olması gerektiğini söylerken, bunun 2019 için bazı kapılar açabileceğini ekliyor.

Bathurs 12 Saat mücadelesinde konuşan Webber, “Bence -2018’de- yapabileceği en iyi şey Max’i yenmek olacak. O da bunun farkında ve bunu başarmak için elinden gelen her şeyi yapacak.”

“Beş-altı ay boyunca mücadele edip, sonrasında seçeneklerini gözden geçirmek istiyor. Diğer seçeneklere bakarsak, örneğin Mercedes’in pilot kararı konusunda aceleci davranacağını sanmıyorum. Valtteri Bottas’ın performansına bakacaklar ve muhtemelen Kanada’ya kadar nasıl bir performans gösterdiğini görmek isteyecekler. Bu anlaşılabilir bir şey, herkes bunu görebiliyor.”

“Seçenekler açık görünüyor. İkisinin de sözleşmesi bitiyor. O üst sınıf bir pilot ve değişiklik yapma şansına sahip olacak.”

“Eğer Max’i yener ve Red Bull yeniden hızlanmaya başlarsa, o zaman neden takımdan ayrılsın ki?”

“Günün sonunda aracının sahip olduğu rengin Daniel’i rahatsız edeceğini düşünmüyorum. Sadece kazanmak istiyor. Yapmayı planladığı şey tam olarak bu ve sürekli şekilde kazanması zor görünüyor.”

“Oldukça yetenekli bir pilot ancak bu fırsatı yakalayabileceği yahut kullanabileceği bir yer bulması gerekiyor.” dedi.

Red Bull’un pilot politikası

Red Bull’da yarıştığı dönemde Avusturyalı takımın kendisine yönelik sert takım politikasına maruz kalan Webber, Ricciardo’nun benzer bir konuma düşmeyeceğinden emin.

Webber, Ricciardo’nun Red Bull’un yetiştirdiği pilotlar arasında yer aldığı için Helmut Marko tarafından desteklendiğini düşünüyor.

“Red Bull, şampiyonayı lider götüren ve işini doğru şekilde yapan pilotu destekleyecek.”

“Bu kişi Daniel de olabilir çünkü şu anda çok iyi bir durumda. Sonuçta o Red Bull’un yetiştirdiği bir ürün.”

“Daniel dünya şampiyonluğuna ulaşırsa Helmut’un bu durumdan rahatsız olacağını sanmıyorum. Ama aynı zamanda Max’i de seviyor. Onlar Marko’nun favori isimleri.”

“Carlos Sainz buranın neresinde duruyor? Aslında Helmut onu da seviyor. Bu ona sorulması gereken bir soru.”

Motorsport

The post Webber: Ricciardo geleceğe değil, Verstappen’e odaklanmalı appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar