Gündem

Türkiye ile AB zirvesi 26 Mart’ta Varna’da yapılacak

Avrupa Birliği yetkilileri 26 Mart’ta Bulgaristan’ın Varna kentinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelecek.

Erdoğan’la yapılacak zirvede AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in bulunacağı öğrenildi.

AB DÖNEM BAŞKANI BULGARİSTAN EV SAHİBİ

Bulgaristan, AB Dönem Başkanı olarak Erdoğan ile AB yetkilileri arasındaki zirveye ev sahipliği yapacak.

AB Konseyi Başkanı Sözcüsü Preben Aamann, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “AB-Türkiye zirvesi, AB Konseyi Başkanı (Donald) Tusk’ın, (AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude) Juncker’in ve (Bulgaristan Başbakanı) Boyko Borisov’un katılımıyla 26 Mart’ta Varna’da yapılması planlandı, zirvede AB-Türkiye ilişkileri, ayrıca bölgesel ve uluslararası konular ele alınacak” ifadelerine yer verdi.

‘ORTAK ÇIKARLAR’ ELE ALINACAK

Türkiye’nin AB üyesi ülkeler ile geliştirdiği ilişkilerin memnuniyetle karşılandığına yer verilen mesajda, liderler arasındaki görüşmenin 26 Mart’ta çalışma yemeği şeklinde gerçekleştirilmesi hususunda AB Konseyi Başkanlığının mutabık kaldığı bildirildi.

Mesajda, söz konusu görüşmenin ortak çıkarların belirlenmesi ve Türkiye’deki son gelişmelerin ele alınması açısından iyi bir fırsat olduğuna değinilerek, görüşmenin, aynı zamanda ilişkilerin nasıl daha ileriye taşınabileceğinin belirlenmesine de hizmet edeceğine işaret edildi.

ÇAVUŞOĞLU, TIMMERMANS İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Komisyon Başkan Yardımcısı Timmermans ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İkilinin 26 Mart’ta Varna’da gerçekleşecek Türkiye-AB Zirvesi hakkında konuştuğu bildirildi.

Sputnik

The post Türkiye ile AB zirvesi 26 Mart’ta Varna’da yapılacak appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar