Gündem

Toro Rosso, Honda ile istikrar yakalamak istiyor

Toro Rosso’dan James Key, Honda ile yaptıkları anlaşmanın uzun vadede takıma fayda getireceğini dile getirdi.

Toro Rosso, 2014 ve 2015 yıllarında Renault motoru kullanırken, 2016 yılında Ferrari’nin 2015 motorunu kullanmış, 2017’de ise Renault’ya geri dönmüştü.

Gelecek yıl için Renault ile olan anlaşmasını fesh eden İtalyan takım, Honda ile anlaştı ve önümüzdeki üç yıl boyunca Japon üreticinin motorunu kullanacak.

Bu anlaşmayla Toro Rosso, Japon üreticinin fabrika takımı haline gelecek ve motoru araca istediği gibi adapte edebilecek. Fakat Honda geçen yılın en yavaş ve en dayanıksız motoruydu ve bu da takım için bir dezavantaj olabilir.

Teknik direktör James Key, anlaşmanın olumlu taraflarına bakmayı tercih ediyor.

“Elbette bu yıl ilk beş içerisinde yer almak istemediğimizi söylemek istemiyorum, sonuçta Honda ile mümkün olan en büyük başarıyı elde etmek istiyoruz ve onlar da bunu istiyor. Ancak bu anlaşmanın önümüzdeki yılları da kapsadığını unutmamalıyız.”

“Önümüzdeki sezon elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Bu anlaşmayla hem biz, hem de Honda istikrarlı bir döneme girecek. Bu tarz bir istikrarın gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

“Özellikle farkı azalatmak için uğraştığınız böylesi dönemlerde istikrar yakalamak gerçekten çok önemlidir. Uzun vadeli planlar yapabilirsin, ayrıca önceliklerinizi daha kolay belirleyebilirsin. Tüm bunlar Toro Rosso için gerçekten eşsiz şeyler. Son üç yıla bakarsak, üç yılda üç motor üreticisi değiştirdik!”

“Diğer anlaşmalarda bunlara sahip olamıyorsunuz ve çoğunlukla anlaşmaları geç yapıyorsunuz. Bu sizi gerçekten çok etkiliyor. Ayrıca çok pahalı ve size zarar veriyor. Böyle şartlar altında uzun vadeli planlar yapamıyorsunuz.”

“Şimdi istikrar yakalama şansımız var. Uzun vadeli planlar yapabiliriz. 2019 veya 2020 yılında hangi motora sahip olacağımızı biliyoruz ve geleceğe yatırımlar yapabiliriz.”

“Hatta 2019 ve sonrasıyla ilgili görüşmelere başladık bile. Bu aracın tasarımıyla ilgili en uygun çözümleri daha önce bulmamızı sağlıyor. Yani bu bizim için büyük bir fark yaratıyor.” dedi.

Motorsport

The post Toro Rosso, Honda ile istikrar yakalamak istiyor appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar