Gündem

Tillerson’dan Zeytin Dalı için ‘IŞİD’le savaşın etkisini azalttı’ mesajı

Tillerson, Türkiye’nin Suriye’nin Afrin bölgesine yönelik Zeytin Dalı Harekatı için ”Bizim Suriye’nin doğusunda IŞİD’i yenmek için verdiğimiz savaştan uzaklaşmalara yol açtı” dedi. 

Harekatın, Suriye’nin doğusundaki Demokratik Suriye Güçleri (DSG) birliklerinin Afrin’e kaymasına yol açtığını aktaran ABD Dışişleri Bakanı, “(Afrin operasyonu) Doğu Suriye’de IŞİD’i yenmek için sürdürdüğümüz mücadelenin etkisini azalttı” diye konuştu.

DSG’nin omurgasını YPG oluşturuyor.

‘ANKARA DİKKATE ALSIN’

Tur kapsamında Ankara’yı ziyaret edecek olan, perşembe ya da cuma günü temaslarda bulunması beklenen Tillerson ”NATO müttefiğimiz Türkiye ile görüşmeler yürütüyoruz” diyerek ekledi:

”Onların operasyonlarının bizim temel misyonumuz olan IŞİD’in yenilmesi üzerindeki etkisini dikkate almalarının önemli olduğunu düşünüyoruz.”

ABD’NİN ‘SURİYE BÜTÇESİ’ ARTIYOR

Ankara, Pentagon bütçesinde DSG’nin eğit donatı için 300 milyon dolar, sınır güvenlik faaliyetleri için 250 milyon dolar talep edilmesine ‘YPG’ye 550 milyon dolarlık bütçe ayrıldığı’ gerekçesiyle büyük tepki gösteriyor.

Tillerson ise şunu söyledi: ”Suriye’de özgürleştirilen bölgelerde istikrarın sağlanması için 200 milyon dolar ek bütçe sağlanması kararlaştırıldı.”

Sputnik

The post Tillerson’dan Zeytin Dalı için ‘IŞİD’le savaşın etkisini azalttı’ mesajı appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar