Gündem

Sırbistan ve Karadağ, 2025’ten önce AB üyesi olabilir

Euronews’de yer alan habere göre Brüksel, Sırbistan ve Karadağ’ın, 2025 yılından önce Avrupa Birliği üyesi olabileceğini ifade etti.

‘İSTİKRAR İHRACI’

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn stratejiye dair, “Avrupa Birliği açısından istikrarın ihraç edilmesinin önemini anlamak gerekiyor. Ya da istikrarsızlığı ithal edeceğiz. 18 milyon insanı kapsayan bir bölgeden söz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BAZILARI RUS ETKİSİNİ ABARTIYOR’

Avrupa milletvekili Andor Deli konuya dair, “Bazı insanlar Rusya’nın etkisini abartıyor. Avrupa Birliği elinden gelen her şeyi yapmalı. Avrupa Birliği’nin gündemine resmen yeniden Batı Balkan ülkelerini alması büyük bir adım niteliğinde” açıklamasında bulundu.

Avrupa Birliği’ne girmek isteyen diğer ülkelerin Arnavutluk, Kosova, Makedonya ve Bosna-Hersek olduğu, ancak birçok ülkede yolsuzluk ve hukukun üstünlüğüne yönelik sorunların varlığından dolayı sürecin zorlaşabileceği aktarıldı.

Karadağ’ın NATO üyesi olmasından dolayı sürecin daha hızlı işleyebileceği, Sırbistan için ise durumun daha karmaşık olduğu belirtildi.

Sputnik

The post Sırbistan ve Karadağ, 2025’ten önce AB üyesi olabilir appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar