Gündem

Renault, Halo ve üç motor kuralından şikayetçi

Renault’dan Cyril Abiteboul, Halo’nun çok ağır ve çirkin gözüktüğünü söylerken, üç motor kuralının Formula 1 için faydalı bir şey olmadığını söyledi.

Yeni sezonda Halo kokpit koruma sistemi kullanılacak ve takımlar bu sistemi mevcut araçlara adapte edebilmek için kış boyunca zamana karşı yarıştı.

Genel olarak tüm takımlar sistemin çok ağır olduğunu söylüyor ve oldukça çirkin gözükmesinden yakınıyor. Ayrıca sistemin çarpışma testlerinden geçmesi için de oldukça sağlam şekilde monte edilmesi gerekiyor. 

Buna ek olarak yeni sezonda tüm takımlar 21 yarışta sadece üç motor kullanabilecek ve geçen yıl dört motor sınırına rağmen ceza alan Honda ve Renault motorlu takımların ne yapacağı büyük merak konusu.

Renault’dan Abiteboul, planlarını üç motor kuralına göre yaptıklarını söylemesine karşın durumun kendileri için kolay olmayacağını dile getirdi.

Sky Sports News’e konuşan Abiteboul, “Elbette bu başımıza ağrıtacak fakat bunun olacağını zaten biliyorduk.”

“Böyle bir kuralı geleceğini biliyorduk, planlarımızı ve stratejilerimizi buna göre hazırladık. Şu anda plana bağlı olmadığımızı gösteren hiçbir şey yok.”

“Elbette bunu söylerken, motor sayısını indirmenin Formula 1 için doğru bir karar olduğunu düşünmüyorum. Bunu yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor.”

“Bu sorunu, FIA, Fom ve diğer takımlarla gelecek toplantılarda görüşeceğiz çünkü böyle bir kısıtlamanın kimse için mantıklı olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Halo ağır ve çirkin

Abiteboul, 2018’de gelecek bir diğer önemli şey olan Halo’nun oldukça ağır olmasından yakındı.

Halo’nun 2018 araçları üzerindeki görünümü hakkında konuşan Abiteboul, “Sistem gerçekten çok ağır ve estetiksel açıdan baktığımızda iyi görünmüyor. Ama bunun hakkında zaten pek çok şey söyledik.”

“Bu karar güvenlik açısından gereken ve geliştirilmesi gereken şeyler olduğu için alındı.”

“Elbette daha güzel olması için  daha fazla girişim yapılacak fakat şu an için sadece bu sistemi araca en iyi şekilde adapte etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Motorsport

The post Renault, Halo ve üç motor kuralından şikayetçi appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar