Gündem

Pentagon: Kurulacak sınır gücünde ana odak, Irak-Suriye sınırı olacak

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yaptı.

PENTAGON’UN 2019 BÜTÇESİ

Galloway, “Savunma Bakanlığı, 2019 mali yılı bütçesinde IŞİD ile mücadele için Taramadan Geçirilmiş Suriye Muhalefetinin eğitimi, teçhizatlandırılması ve ayakta kalmasına olanak sağlanması için 300 milyon dolar talep ediyor” dedi.

ABD, Suriye’nin güneyindeki El Tanf bölgesinde bulunan birkaç küçük muhalif grubun yanı sıra DSG’yi de “Taramadan Geçirilmiş Suriye Muhalefeti” olarak tanımlıyor.

Söz konusu 300 milyon doların alt kalemlerinde neler olduğuna dair detay vermeyen Binbaşı Galloway, Pentagon’un ayrıca Suriye’de “sınır güvenliği” için 250 milyon dolar ayırdıklarını belirtti.

‘IŞİD’İN RAHATLIKLA GEÇEBİLDİĞİ SINIR’

Bu bağlamda ABD’nin “yerel güvenlik güçleri”ni eğittiğini belirten Galloway, “En acil sınır güvenlik ihtiyacı IŞİD savaşçılarının daha önce rahatlıkla geçebildiği Irak-Suriye sınırındadır” şeklinde konuştu.

Eğitilen gücün yeni bir ordu veya konvansiyonel sınır muhafaza birliği olmadığını iddia eden Galloway, “ABD IŞİD’in suistimal edebileceği sınırlarda güvenlik açıklarını tespit edecek ve o açıkları kapatmada yardım edecektir” dedi.

ABD’nin Suriye’de YPG öncülüğünde 30 bin kişiyi bulacak bir “Sınır Koruma Birliği” ve “Kuzey Suriye Ordusu” kurmaya hazırlandığı bilgisi uzun süredir tartışma konusu ve ABD-Türkiye ilişkilerindeki gerginliğin temel gündemlerinden.

Sputnik

The post Pentagon: Kurulacak sınır gücünde ana odak, Irak-Suriye sınırı olacak appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar