Gündem

Müsavat Partisi’nden Azerbaycan’daki başkanlık seçimlerine katılmama kararı

Partiden Sputnik’e konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Üç saat süren müzakerelerin ardından parti, seçime katılmama kararı aldı” dendi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, geçtiğimiz pazartesi günü olağanüstü başkanlık seçimlerinin 11 Nisan’da yapılacağını duyuran talimatı imzalamıştı. Merkezi Seçim Kurulu’ndan da bu tarihe onay geldi. Seçim öncesi kampanya ise 19 Mart’ta başlayıp, 10 Nisan’da sona erecek.

Geçtiğimiz perşembe iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi (YAP), 11 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için partinin genel başkanı ve mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i aday gösterdi.

Şimdiye kadar 3 kez Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Aliyev’in görev süresi önümüzdeki ekimde sona eriyor. Daha önce Azerbaycan Anayasası’nda yapılan değişikliklerle cumhurbaşkanının 2’den fazla kez seçilmesini engelleyen kısıtlamalar kaldırıldı ve yeni görev süresi 7 yıl olarak belirlendi.

Sputnik

The post Müsavat Partisi’nden Azerbaycan’daki başkanlık seçimlerine katılmama kararı appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar