Gündem

McLaren, Red Bull-Renault benzeri dominasyon hedefliyor

McLaren’dan Peter Prodromou, Red Bull’un Renault ile yaşadığı dominasyonu tekrarlayabileceklerine inandığını söylerken, yeni sezon öncesinde gergin olduklarını da kabul ediyor.

McLaren, hem performans hem de dayanıklılık konusunda hayal kırıklığıyla geçen üç yılın ardından Honda ile yollarını ayırdı ve yeni sezonda Renault motoruna geçiş yapacak.

2014’ün Eylül ayında Red Bull’dan McLaren’a geçen Peter Prodromou, 2010-2013 yılları arasında yaşanan Red Bull dominasyonunun mimarları arasında yer alıyordu.

Dört yılda dört markalar ve dört pilotlar şampiyonluğu kazandıklarını söyleyen Prodromou, Renault ile benzer bir ortaklık kurmak istediklerini dile getirdi.

“Yılın bu zamanlarında, aracı ilk kez çalıştırmaya başlamak üzereyken durum her zaman sinir bozucu oluyor. Güç sıralamasında nerede olduğunuzu bilemiyorsunuz, elinizden geleni yapıyorsunuz ama rakiplerinize kıyasla nerede olduğunu bilmiyorsunuz. Renault ile çalışmak üzerimizdeki gerginliği arttırmıyor.”

“Red Bull’dayken, Renault ile aramızda sorun olduğu söylenmesine rağmen, her zaman olumlu bir ilişkimiz vardı ve son derece verimli şekilde çalıştık.”

“O dönem elde ettiğimiz başarılar sadece Milton Keynes’te yaptığımız çalışmalardan değil, Viry’de yaptığımız çalışmalardan da kaynaklanıyordu. Mesela difüzör konusunda Viry ile çok yakın çalıştık ve bunu onlar olmadan yapamazdık.”

“O proje gerçekten çok verimliydi ve uyum içinde güzel bir ilişkiye sahiptik. Umarım McLaren’la ortaklığıyla, Red Bull-Renault dönemine benzer bir ilişki oluşturabiliriz.”

“Elbette bu biraz farklı çünkü yeni bir ortaklık ve müşteri pozisyonundayız. Ancak zamanla yakından çalışabilir ve yaptıkları çalışmalar üzerinde etkili olabileceğimiz güçlü ilişkiler kurabiliriz. Bu sayede üretici statüsüyle gelebilecek ek avantajların sahibi oluruz.” dedi.

McLaren, Honda ile geride kalan üç sezon öncesi testinin tamamında sorun yaşadı ve en az tur atan takımlardan birisi oldu. Prodromou bu dönemin kendileri için üzüntü verici olduğunu fakat çok şey öğrendiklerini söyledi.

“O zamanlar, büyük ve acı verici bir darbe gibiydi. Buna rağmen yaptığımız testlerden bir şeyler çıkarmayı başardık ve bu kesinlikle dikkat çekiciydi.”

“Cuma günleri yarış hafta sonlarında aradığımız cevapları bulduk. Yine de ne kadar çok test yaparsanız, o kadar çok şey öğrenirsiniz.”

Motorsport

The post McLaren, Red Bull-Renault benzeri dominasyon hedefliyor appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar