Gündem

McLaren, 2018’de çift pit stoplu yarışlar bekliyor

McLaren’dan Tim Goss, Pirelli’nin 2018 için hazırladığı daha yumuşak lastiklerle yeni sezon boyunca iki pit stop olacağını düşünüyor.

Pirelli, bu yıl öncesine kadar Ultra yumuşak, süper yumuşak, yumuşak, orta ve sert olmak üzere baş lastik türüne sahipti fakat yeni sezonla birlikte bu rakam yediye yükselecek.

İtalyan üretici, yeni sezon için ultra yumuşak lastikten daha yumuşak olan hiper yumuşak lastik ve  süper sert adı verilen yeni bir lastik türü hazırladığını duyurmuştu.

Yapılacak ilk testlerin ardından pilotlar ve takımlar yeni lastiklerden memen kaldılar.

Ayrıca lastik hamurları bir adım daha yumuşatıldı ve böylelikle lastikler hem daha hızlı olacak hem de daha fazla aşınacak.

McLaren’dan Goss, yeni lastiklerle araçların daha hızlı olacağını kabul etti fakat daha fazla pit stop olacağını da ekledi.

“Pirelli, ilk yarışlar için lastik seçimlerini açıkladı. Bunlara baktık ve bize göre lastiklerin yol tutuşunda önemli bir artış olacak.”

“Bu muhtemelen tur başına yarım saniyelik bir kazanç anlamına geliyor. Aynı zamanda pit stoplar artacak ve muhtemelen çift pit stop daha fazla görülecek.”

“Sezon boyunca bir ya da iki pit stoplu yarışlar izleyeceğimizi düşünüyorum. Ancak şu anki tablo çift pit stoplu yarışların daha ağır basacağı yönünde. Bu son derece mantıklı ve bize göre doğru yönde atılmış bir adım.”

“Elbette lastikleri öğrenmemiz gerekiyor. Abu Dhabi’de test ettik ama orası oldukça sıcak bir pistti. Bu lastikleri şimdi farklı pistlerde test etmeli ve daha fazla bilgi edinmeliyiz.”

“Lastik türleri arasındaki performans farklılıkları tamamen eşi değil. Bazı lastik türleri arasındaki fark çok büyük, bazılar arasında ise çok küçük.”

“Bence Pirelli genel anlamda doğru yöne doğru gitti ve bence mükemmel bir iş çıkardı.”

Motorsport

The post McLaren, 2018’de çift pit stoplu yarışlar bekliyor appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar