Gündem

McLaren, 2018 F1 aracının “sivri” olmamasını planlıyor

McLaren takımı, 2018 F1 aracını Fernando Alonso ve Stoffel Vandoorne için kullanımı daha kolay bir şekilde hazırladıklarını söyledi.

Son şampiyon Mercedes’in son aracı W08, özellikle sezonun ilk yarısında ayarlar konusunda sıkıntılıydı. Pilotların araçtan düzenli olarak maksimumu alması pek mümkün olmuyordu. McLaren, bu tarz bir durumla karşılaşmak istemiyor.

McLaren’ın teknik patronu Tim Goss, 2018 araçlarının karakteristik olarak uyumlu olmasını hedeflediklerini söyledi.

Goss “Günümüzde harika performans gösteren F1 araçları hazırlamak, pilotlara maksimumu alabilecekleri bir platform sunmaktan geçiyor. Onlara çok sivri performans gösteren araç vermenin bir manası yok.”

“Biz onlara çok geniş çalışma aralığına sahip bir araç vermeye çalışıyoruz.” dedi.

Goss, yeni aerodinami kurallarının geldiği 2017 sezonunda bu şekilde bir felsefeyle başladıklarını söyledi.

Goss “İlk başta, araçtan ne seviyede performans alacağımız konusunda bir endişemiz yoktu.”

“Öncelikle aracın üzerindeki hava akımını anlamaya ve ardından iyileşmeye sağladık. Farklı ayarlamalarla çalışma aralığının çok geniş olmasını istedik.”

“Bunu başarınca mutlu olduk ve iyi huylu aerodinamik parçalarla araca performans katmaya başladık.”

“Yaklaşımımız pilotlara güvenebilecekleri ve çalışabilecekleri bir araç vermek. Sivri performanslar ya da araç dinamiğinin değişmesi bize göre pilota hızlı bir aerodinamik paket sağlamıyor.” dedi.

Goss, Honda’nın yaşadığı zayıflığa rağmen paketlerini daha düşük sürüklenmeye sahip olacak şekilde ayarlamadıklarını söylüyor.

Goss “Araçtan biraz downforce alıp daha düşük kanat seviyeleri kullansak bile, aracımız düzlükte yarışabilecek seviyede olmuyordu.”

“Bu yüzden her zaman mümkün olan en hızlı tur zamanını üretmeye çalıştık. Yarışlara gelirken taktiğimiz, sıralamalarda mümkün olduğu kadar iyi yerde olup tur zamanımıza göre pozisyonu korumaya çalışmaktı. Bazı yarışlarda bu aşırı derecede zordu.”

“Macaristan GP dolaylarında aracı çok ciddi seviyede geliştirdik, Macaristan’da harika bir yarış geçirdik ancak Belçika’da geriledik.”

“Tur zamanı açısından gerilemedik ancak düzlükte sıfır savunma özelliğine sahip olduğumuz için geriledik.”

“Belçika ve İtalya yarışlarının olduğu dönem çok ciddi hayal kırıklığıydı çünkü aracımızda performans olduğunu biliyorduk ancak savunma yapamıyorduk.”

“Burada yarışlar ve şampiyonluklar kazanmak için varız. Aracımızı tasarlarken yaklaşımımız başarı üzerine oluyor.”

“Düşük güçlü motoru yara bantlarıyla tedavi etmek yerine, yakında iyi motor geleceğini düşünerek mümkün olan en iyi aracı geliştirmek istedik.” dedi.

Motorsport

The post McLaren, 2018 F1 aracının “sivri” olmamasını planlıyor appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar