Gündem

Makedonya’ya giden Juncker, ‘isim krizi’ konusunda yorum yapmaktan kaçındı

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleşen görüşme sonrası Juncker ve Zaev, ortak basın toplantısı düzenledi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker, yaptığı açıklamada, bu ülkeye müzakereler için kesin tarih açıklamak için değil, Makedonya’nın doğru yolda olduğunu ve bu yolda ilerlemesi gerektiğini söylemek için geldiğini vurguladı.

Makedonya’nın, AB’nin ve Avrupa tarihinin bir coğrafi parçası olduğuna işaret eden Juncker, Makedonya’nın AB’nin sadece ekonomik çıkarların değil, ortak değerlerin birliği olduğunu anladığını söyledi.

‘İKİ ÜLKE ARASINDA ÇÖZÜLMESİ GEREKEN BİR SORUN’

Juncker, “Ülkeniz ilerleme katetti ve bu AB’ye daha da yaklaşmasını sağlayacak. Dünyayı şaşırtan reformlar yaptınız. Bulgaristan ile ülkenizin şöhretini büyüten bir dostluk anlaşması imzaladınız.” dedi.

Makedonya ile Yunanistan arasındaki isim sorununa da değinen Juncker, bu konu hakkında bir şey söylemek istemediğini, bu konunun iki ülke arasında çözülmesi gerektiğini ifade etti.

‘SORUNUN ÇÖZÜLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Yunanistan ile isim sorununun aşılması için Makedonya’nın ciddi bir taahhütle ilerlediğini kaydeden Zaev, “(Yunanistan Başbakanı Aleksis) Çipras ile uzun yıllardır devam eden bu sıkıntılı sorunun çözülmesi için taahhütle çalışıyoruz. Bunun çözümü Makedonya’nın AB ve NATO entegrasyon yolunu açacaktır. Bu da vatandaşlarımız için yeni yatırımların, yeni istihdamın, daha yüksek maaşların ve daha iyi bir yaşamın sağlanması demektir” dedi.

‘BÖLGEYİ AYIRT EDECEK BİR İSİM KABUL EDİLEBİLİR’

Makedonya Hükümeti için “coğrafik bir belirteç ile Makedonya ve Yunanistan’daki bölgeyi ayırt edecek bir ismin kabul edilebilir olduğunu” dile getiren Zaev, ancak iki ülke ve milletin kimliği ile itibarına saygı duyarak sorunun kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde halledilmesini sağlayacak bir çözüm üzerinde ısrar ettiklerini ifade etti.

Zaev, AB-Batı Balkanlar Zirvesi’nde yenilikçi bir gündemin oluşacağına, 2018 yılının haziran ayında da AB katılım müzakerelerinin başlatılması kararının alınacağına inandığını dile getirdi.

Sputnik

The post Makedonya’ya giden Juncker, ‘isim krizi’ konusunda yorum yapmaktan kaçındı appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar