Gündem

Kyalami, F1’e dönmeyecek

Efsanevi Kyalami pisti, yüksek maliyeti nedeniyle Formula 1’e geri dönmeyi düşünmediklerini açıkladı.

1967 yılında Formula 1’e ev sahipliği yapmaya başlayan Kyalami pisti, 1993 yılına kadar toplamda 20 kez Formula 1’e ev sahipliği yapmıştı.

Pek çok pilot Kyalami’nin harika bir pist olduğundan bahsediyor ve son olarak 2016 dünya şampiyonu Nico Rosberg, Güney Afrika’daki pistin takvime dönmesi gerektiğini söylemişti.

Ancak pistin sözcüsü Christo Kruger, Formula 1’e ev sahipliği yapmak istemelerine rağmen takvime dönüşün kendileri için çok maliyetli olduğunu söyledi.

“Kyalami, Formula 1’e yeniden ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyor. Bunun tekrar görmek isteyeceğimiz harika bir miras olduğunu düşünüyorum.”

“Ayrıca Afrika kıtasının yeniden Formula 1 yarışlarına en sahipliği yapması gerektiğini ve bunu gerçekten çok hak ettiğini düşünüyorum.”

“Fakat Formula 1’e ev sahipliği yapmanın maliyeti gerçekten çok yüksek.  Mevcut yapıya bakarsak, Formula 1’e ev sahipliği yapmamız mali açıdan mümkün değil.”

Pist şu anda, şampiyonaya ev sahipliği yapabilmek için gereken FIA birinci sınıf lisansına sahip değil. Ancak ufak değişikliklerle bu lisansı alması çok muhtemel.

“Kyalami şu anda bir tesis olarak duruyor ve Formula 1 için pisti güncelleyebilir ya da değiştirebiliriz. Bunun için görüme yapmaya hazırız. Birinci sınıf lisansa geçebiliriz ancak Güney Afrika’nın Formula 1’de uzun vadeli bir geleceği olmalı.” 

“Şu anda Formula 1 yarışlarını organize edebileceğimiz maddi kaynağa sahip değiliz.”

“Yerel halk, Formula 1’in Güney Afrika’ya dönüşünü heyecanla karşılayacak. Biletlerin satılmayacağına inanmıyorum.”

Motorsport

The post Kyalami, F1’e dönmeyecek appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar