Gündem

Kuzey Kore, Pyeongchang Kış Olimpiyatları öncesi askeri geçit töreni düzenledi

Associated Press’in (AP) Güney Koreli bir hükümet yetkilisinden aktardığına göre sabah saatlerinde başkentteki Kim Il-sung meydanında yapılan askeri geçit törenini on binlerce kişi izledi.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde de geçit törenine çok sayıda askerin, zırhlı araçların ve tankların katıldığı görülüyor.

Ancak görüntülerde kıtalararası balistik füze gibi stratejik silahların geçisi yer almıyor.

38 North adlı ABD merkezli internet sitesi de tören öncesi yapılan provaların uydu fotoğraflarında bu balistik füzelere rastlanmadığını kaydetti.

​Daha önce Kuzey’deki geçit töreni için birkaç haftadır 10.000’den fazla askerin bir askeri üste eğitim yaptığı belirtiliyordu. 

Kuzey Kore’de iktidardaki Kore İşçi Partisi Politbürosu 8 Şubat’ta Kuzey Kore’deki düzenli ordunun (Kore Halk Ordusu-KPA) 70. kuruluş yıldönümünün kutlanacağını açıklamıştı.

Pyongyang son yıllarda resmi tarihe göre mevcut lider Kim Jong-un’un dedesi ve ülkenin kurucusu Kim Il-Sung’un 1932’de Japonya karşıtı gerilla örgütünü (Kore Halkın Devrimci Ordusu) kurduğu 25 Nisan’ı ordunun kuruluş yıldönümü olarak kutluyordu. Ancak Kuzey Kore’nin 1977’ye kadar ordunun kuruluş yıldönümünü 8 Şubat’ta kutladığı da belirtilmişti.

​TÖRENİN ÖNCEKİ YILLARA GÖRE DAHA KÜÇÜK OLDUĞU BELİRTİLİYOR

Yeral kaynaklar geçit töreninin önceki yıllara oranla daha küçük olduğunu belirtti.​ Tören önceki benzer etkinliklerin aksine Kuzey Kore devlet televizyonundan da canlı olarak yayımlanmadı.

Törende Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un konuşma yapıp yapmadığı da netleşmedi.

KUZEY KORELİ YETKİLİ: ABD TARAFIYLA GÖRÜŞME NİYETİMİZ YOK

Diğer taraftan Kuzey Kore, Olimpiyatlar sırasında ABD heyeti ile görüşmeye niyetleri olmadığını duyurdu.

Olimpiyatlar’ın açılış törenine dün Kuzey’i ‘dünyadaki en gaddar rejim’ olarak niteleyen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence katılacak. Pence daha önce Kuzey Kore heyeti ile görüşme ihtimalini dışlamamış, “Görüşme talebim olmadı. Neler olacağını göreceğiz” demişti.

Ancak resmi haber ajansı KCNA Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Kuzey Amerika departmanı başkanı Jo Yong Sam’ın “ABD ile diyalog için asla yalvarmadık, gelecekte de yalvarmayacağız. Açıkça söylemek gerekirse Güney Kore’de kalınan süre boyunca ABD tarafıyla görüşme niyetimiz yok. Heyetimiz Güney’e sadece Olimpiyatlar’a katılma ve onun başarılı şekilde şekilde düzenlenmesini alkışlamaya gitti” sözlerini aktardı.

YİNE BİR İLK: KIM’İN KIZ KARDEŞİ, DEVLET BAŞKANLIĞI KONUTUNU ZİYARET EDECEK

Bu arada Kuzey Kore Olimpiyatlar’a Kim Jong-un’un Komünist Parti Yönetim Kurulu üyesi olan kız kardeşi Kim Yo-jong ile temsili Devlet Başkanı Kim Yong-nam’ın yer aldığı üst düzey heyetini gönderiyor. Güney Kore Devlet Başkanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada da yarın uçakla Güney Kore’ye gidecek olan bu heyetin devlet başkanlığı konutu Mavi Saray’da ağırlanacağı açıklandı. Böylece Kim ailesinden biri ilk kez Mavi Saray’ı ziyaret etmiş olacak.

Sputnik

The post Kuzey Kore, Pyeongchang Kış Olimpiyatları öncesi askeri geçit töreni düzenledi appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar