Gündem

İngiliz mahkemesinden Assange’a ret: Tutuklama kararı geçerli

İngiltere’de Westminster Sulh Ceza Mahkemesi, WikiLeaks kurucusu Julian Assange hakkındaki kararın iptal edilmemesine hükmetti.

Amerikan devletinin çok gizli yüz binlerce gizli belgesini yayımlamış olan Assange hakkında İsveç’teki cinsel taciz suçlamaları düşmüştü.

Bunun üzerine avukatları tutuklama kararının amacını yitirdiği gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu.

Sulh Ceza Mahkemesi Kıdemli Bölge Yargıcı Emma Arbuthnot, Assange’ın avukatının savunmasını dinlediğini, ancak tutuklama kararının geri çekilmesine ikna olmadığını söyledi.

KABULLENMESİ ZOR GELDİ: YALAN HABER

Assange, İngiliz medyası ret haberini ilk verdiğinde ‘yalan haber’ tepkisini gösterdi. WikiLeaks kurucusu, Twitter hesabından yayımladığı mesajda, “Hükümetin bugünkü davayı kazandığı, yalan haber. Böyle bir şey söz konusu değil. Duruşma devam ediyor. Sadece bir argümanımız hakkında karar verildi. Diğer argümanlardan herhangi birinin kabul edilmesi halinde davayı kazanacağız” dedi. Ancak daha sonra bağımsız kaynaklardan da ret haberleri geldi.

ABD YAKALAMAK İSTİYOR

Hakkındaki cinsel taciz suçlamaları nedeniyle İsveç’e iadesi gündemde olan Assange, 2010 yılında İngiltere’de tutuklandı. 2012’de kefaletle bırakılması sonrası serbest bırakıldığında, Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ne sığındı.

Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınmasının ardından, kefalet koşularını ihlal ettiği gerekçesiyle Assange hakkında 2012’de tutuklama kararı verildi.

İngiltere hükümeti, geçen hafta Assange’a diplomatik statü verilmesi talebini reddetti ve WikiLeaks’in kurucusundan büyükelçiliği terk etmesini istedi.

Assange ise büyükelçilikten çıktığı anda tutuklanıp ABD’ye iade edilmekten, casusluktan yargılanmaktan ve hatta idamının istenmesinden endişe ediyor.

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions, geçen yıl yaptığı açıklamada Assange’ın tutuklanmasının kendileri için bir öncelik olduğunu söylemişti.

Nitekim İngiltere, Assange’a, ABD’ye iade edilmeyeceğinin garantisini vermeyi reddediyor.

Sputnik

The post İngiliz mahkemesinden Assange’a ret: Tutuklama kararı geçerli appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar