Gündem

Horner: Liberty, 2021 sonrası için takımlara uyarı vermeli

Christian Horner, Liberty’nin geleceğe yönelik çalışmalarından memnun olduğunu söylerken, bu kurallara itiraz eden takımlara bir noktada ültimatom vermesi gerektiğini söyledi.

Liberty, Ross Brawn ve ekibinin önderliğinde 2021 sonrası için motor ve şasi kuralları üzerinde çalışıyor ve şimdiye kadar sunulan öneriler büyük takımların tepkisini çekti.

Özellikle yeni motor önerisi Ferrari ve Mercedes tarafından tepkiyle karşılanırken, Ferrari spordan çekilebileceğini söyleyerek Liberty’i tehdit etti.

Fakat sporun gittiği yönden memnun olan Red Bull patronu Christian Horner, Liberty’nin takımlara karşı daha sert olması gerektiğini düşünüyor.

Horner, “Bence Liberty ve FIA yeni yönetmelikleri hazırlamalı ve takımlara ‘Formula 1 şimdi bu şekilde olacak, ister imzalarsanız, ister imzalamazsınız’ demeli. Böylece her takım katılmak isteyip istemediğine karar verecek.” dedi.

Red Bull patronu, 2021 ve sonrası için V6 hibrit motorlardan kurtulmak istediğini ancak Liberty’nin bu motorlarla devam etme kararının anlaşılabilir olduğunu dile getirdi.

“Tamamen mutlu olduğumu söylersem yalan söylemiş olacağım çünkü her zaman V10 veya V12 gibi kükreyen motorların taraftarı oldum. Fakat seçtikleri motorun ardında yatan sebepleri de çok iyi anlıyorum.”

“Maliyet, performans ve sesi bir arada üretmeye çalışıyorlar. Bu bir motorun Formula 1’de sahip olması gereken tüm şeyleri içeriyor.”

“Bu durum Aston Martin gibi üreticilerin ilgisini çekiyor. Eğer kurallar onlar için daha uygun ve ucuz hale gelirse motor tedarik etmeye hazırlar.” dedi. 

Horner, bir dönem Red Bull’u almak isteyen Porsche’nin F1’e olan ilgisi hakkında, “Bu konuda bir şey duymadım.” dedi.

Motorsport

The post Horner: Liberty, 2021 sonrası için takımlara uyarı vermeli appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar