Gündem

Hartley: Alonso WEC’de çok başarılı olacak

Son WEC şampiyonu Brendon Hartley, Fernando Alonso’nun WEC’de başarılı olacağından emin olduğunu dile getirdi.

Alonso geçtiğimiz hafta 2018 yılında hem Formula 1 hem de WEC’de mücadele edeceğini açıklamış ve herkesi şaşırtmıştı.

İspanyol pilot bu kararla 2018 yılında hemen hemen her hafta sonu Formula 1 veya WEC’de yarışmış olacak. Bu durumun eski dünya şampiyonunu nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Son dönemde WEC’de iyi işler yapan ve geçen sezon dünya şampiyonluğuna ulaşan Hartley’e göre Alonso başarılı olabilir.

“Fernando dünyanın en hızlı pilotlarından birisi olduğu için hızlı olacağına hiç şüphem yok. Sadece biraz daha sabırlı olmak zorunda, trafiğe dikkat etmesi gerekiyor.”

“Diğer araçlarla olan mücadeleye alışması için zaman gerekiyor. Bu durum başlarda sinir bozucu olabilir ancak diğer pilotlara saygılı olmalısınız. Tabii bunu yaparken agresif de olmalısınız. İkisi arasındaki dengeyi yakalamak biraz zaman alıyor. Sanırım Fernando’nun karşılaşacağı en büyük zorluk bu olacak.”

“Küçük bir hata yaparsanız, pek çok insanın verdiği emeği çöpe atarsınız. İlk 24 saat yarışımı hatırlarım, en iyi deneyimlerinden biriydi. Gece piste çıkıp o adrenalini hissetmek güzeldi. Sanki bir tüneldeymişsiniz gibi, tüm dayanak noktalarınız kaybediyorsunuz ve sadece içgüdülerinize göre hareket ediyorsunuz. Tüm pilotlar bunu başaramıyor!”

“Le Mans’da takım arkadaşınıza yardımcı olabilir, bilgileri paylaşabilirsiniz çünkü birlikte bir takımsınızdır. Formula 1’e kıyasla farklı bir ilişki var. Toro Rosso’da iyi hissediyorum, Pierre Gasly ile aram iyi ama oraya kıyasla farklı bir ilişkiye sahibiz.”

“İki seri arasındaki bir diğer fark lastikler olabilir. Pirelli lastiğinden tüm performansı almak istiyorsanız çok fazla şey öğrenmelisiniz. Formula 1’de komple bir hafta sonu geçirmek çok zor çünkü arka planda mücadeleyi etkileyen pek çok şey var.”

“İki serinin birbirine en çok benzeyen noktası sanırım araçların karmaşıklığı olabilir.”

Gasly, F1’de yarışacak olmanın kendisini garip hissettirdiğini söyledi.

“Kimse bunun olmasını beklemiyordu fakat rüyam gerçekleşti. Çılgınca bir durum. Böyle bir fırsat olmasını beklemiyordum. Helmut Marko ve Red Bull, simülatör testinden sonra beni Austin’e götürdüler.”

“Hayatımın değiştiğini söyleyemem. Sonuçta 28 yaşındayım ve son yıllarda çok geliştim. Olgunlaştığımı hissediyorum.”

Motorsport

The post Hartley: Alonso WEC’de çok başarılı olacak appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar