Gündem

CDU’da yeni lider arayışı eşliğinde büyük koalisyona sancılı onay

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) kurultayında, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile varılan büyük koalisyon anlaşmasına delegeler onay verdi.

Merkel’in halefi olarak gösterdiği Saarland Eyalet Başbakanı Annegret Kramp-Karrenbauer da CDU Genel Sekreteri seçildi.

© REUTERS/ Hannibal Hanschke
Kadın başbakanın kendisi gibi orta yolcu bularak desteklediği, ‘Mini Merkel’ lakaplı Annegret Kramp-Karrenbauer, delegelerin yüzde 98’inin oyunu aldı.

CDU’nun kadın ağır topları Annegret Kramp-Karrenbauer, Angela Merkel, Ursula von der Leyen ve Julia Kloeckner birlikte kamerala poz da verdi.

ALMANYA TAM SAĞA ÇARK

Ancak bu manzara, partideki huzursuzluğu ve Merkel’e karşı homurdanmaları perdelemeye yetmedi. 18 yıllık parti liderliği ve 12 yıllık başbakanlığın ardından Merkel için günbatımı başlarken CDU’nun akıbeti ve yönelimi soru işareti halini alıyor.

CDU ile SPD birlikte koalisyon kurdukça kan kaybettiklerinden ve ‘Naziler’ lakaplı Almanya için Alternatif (AfD) yükselişe geçtiğinden  Almanya’nın geleceğiyle ilgili soru işaretleri de artıyor. 

MERKEL’İN EN BÜYÜK TENKİTÇİSİ SPAHN YÜKSELİŞTE

© REUTERS/ Hannibal Hanschke
CDU içinde en önde gelen Merkel tenkitçisi olan, kadın başbakanı özellikle 2015’te kapıları Suriyeli sığınmacılara açma kararından ötürü yerden yere vuran Jens Spahn’ın yeni kabinede sağlık bakanı olması bekleniyor.

Eşcinsel olduğunu kamuoyuna açıklamış olan 37 yaşındaki Jens Spahn, diğer yandan CDU’nun iyice sağa çark etmesini savunuyor. Almanya’nın ‘Hıristiyan temellerine’ geri dönmesini savunan Spahn, AfD’ye kaybedilen seçmeni geri kazanmayı vaat ediyor. ”Onların güvenlerini geri kazanarak AfD’yi fuzuli hale getireceğiz” diyor.

TÜRK-SUUD ETKİSİNİ AZALTMA VAADİ

Müslüman toplum üzerine Türkiye ve Suudi Arabistan etkisini azaltmak, bunun için tüm İslami kurumlara yeni düzenleme getirmek isteyen genç siyasetçi, Berlin’de Almanca değil de İngilizce konuşan çok fazla hipster olduğundan şikayet edecek kadar muhafazakar kanattan.

ÇOCUKLUĞUNDAN BERİ BAŞBAKAN ADAYI

Lisedeyken öğretmenine bir gün başbakan olmak istediğini söylediği bilinen Spahn, AB’deki kemer sıkma politikalarının beyinlerinden biri olarak bazı kesimler için nefret figürü olan, yeni kabineden de dışlanan eski maliye bakanı Wolfgang Schaeuble tarafından Merkel’in olası halefi olarak gösterilmişti.

MERKEL: ALMANYA HUZURSUZ

Merkel de kurultaydaki konuşmasında elde edilen seçim sonucunun CDU’ya insanların sorularına cevap verme yükümlülüğünü getirdiğini belirtti.

Alman toplumunda bir huzursuzluk olduğunu ve bunun devlet kurumlarının işlevselliğini, teknik ilerlemeyi, dijitalleşmeyi ve Almanya’yı çevreleyen dünyadaki gelişmeleri etkilediğini söyleyen Başbakan, AfD’nin üçüncü parti olarak ilk kez parlamentoya girmesine atıfta bulundu: “Bu bize önümüzde aşılması gereken yepyeni zorlukların olduğunu gösteriyor.”

DÜŞMANLIĞA KARŞI NET MESAJ

Popülizm ve antisemitizmle mücadele mesajı veren Merkel, “Bayağı ve nefret dolu sözlerle ülkemizde dolananlar, kararlı direnişimizle karşılaşacaklar” dedi. Yahudi düşmanlığının Almanya’da hiçbir işi olmadığını söyleyen Merkel, “Benim için Yahudi düşmanı kışkırtılıcılığın Müslüman göçmenlerden, AfD’den ya da aşırı soldan gelmesi arasında hiçbir fark yoktur” vurgusu yaptı.

CDU’nun gençlik teşkilatı Junge Union’un (Genç Birlik) lideri Paul Ziemiak ise konuşmasında partinin profilini sertleştirmek için daha fazla tartışmak zorunda olduğunu söyledi.

Sputnik

The post CDU’da yeni lider arayışı eşliğinde büyük koalisyona sancılı onay appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar