Gündem

CAS, 47 Rus sporcu ve antrenörün temyiz başvurusunu reddetti

Rusya milli takımından 47 sporcu ve antrenör, IOC’nin kendilerini Pyeongchang Kış Oyunları’na davet etmeme kararını mahkemeye taşımıştı. CAS, yasağı yaptırım olmaktan çok, uygun olup olmamaya yönelik bir ‘karar’ olarak niteleyerek, IOC’nin böyle bir karar alma hakkı olduğuna hükmetti.

CAS tarafından yayınlanan açıklamada, “CAS, 32 Rus sporcunun 6 Şubat 2018’de IOC’nin kararına yönelik bulunduğu temyiz başvurusunu reddetti. 7 Şubat 2018’de 15 Rus sporcu ve antrenör tarafından yapılan başvuru da reddedildi” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, sporcuların IOC’nin kendilerine karşı bir ayrımcı, keyfi ve adaletsiz bir tutumda bulunduğunu kanıtlayamadığı belirtildi. Böylece sporcuların oyunlara dönme umudu sona ermiş oldu.

IOC’nin davetini almayan ve Pyeongchang’daki oyunları kaçıracak sporcular arasında olimpiyat altın madalyalı Aleksandr Tretyakov ile bronz madalya sahibi Elena Nikitina, dünya kros kayak şampiyonları Aleksandr Lehkov, sergey Ustyugov ve altın madalyalı biatloncu Anton Şipulin yer alıyor.

MUTKO: HAYAL KIRIKLIĞI VERİCİ

Rusya Başbakan Yardımcısı Vitaliy Mutko, CAS’ın kararının anlaşılabilir, ancak hayal kırıklığı verici olduğunu söyledi.

IOC, şimdiye kadar 169 Rus sporcuyu oyunlara bağımsız olarak katılmaları için davet gönderdi.

CAS daha önce de 28 Rus sporcunun olimpiyatlardan ömür boyu men cezasını kanıt yetersizliği nedeniyle kaldırmıştı, ancak IOC sporculara Pyeongchang’daki oyunlar için davet göndermeyi reddetmişti. IOC Başkanı Thomas Bach da, men cezasını kaldıran CAS’ta reforma gidilmesi gerektiğini söylemişt.

Sputnik

The post CAS, 47 Rus sporcu ve antrenörün temyiz başvurusunu reddetti appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar