Gündem

Bozdağ’dan Müslim’i serbest bırakan Çekya’ya: İlişkiler etkilenecek

Müslim’in serbest bırakılması kararına Türkiye’den ilk tepki geldi. Ankara’da gazetecilere açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, şunları söyledi:

“Verilen karar uluslararası hukuka aykırı. Bu karar Çekya ile ilişkileri etkileyecek. Bu karar teröre çok net destek kararıdır. Bu tür kararlar hukukla izah edilemeyecek çok net siyasal kararlardır. Türkiye’ye karşı yapılan terör faaliyetlerine destek kararıdır. Türkiye için şaşırtıcı bir karar olmamıştır. Hukuka uyulsaydı iade edilmek üzere geçici tutuklanmasına karar verilirdi. Hukuk var ama hukuka uyan yok.”

‘İLLE DE AB ÜYESİ ÜLKELERİN YA DA ABD’NİN VATANDAŞLARINDAN BİRİNE ZARAR VERMESİ ŞART MI?

Bozdağ, “Bu tür kararlar bizim için sürpriz değil. Çünkü AB üyesi ülkelerin bu konuda Türkiye’ye bakışları ve Türkiye aleyhine terör faaliyeti sürdürenlere yaklaşımları ortadadır” diye konuştu.

Bozdağ, “Terör örgütlerinin öldürdükleri Türk vatandaşı olursa ya da Müslüman olursa o zaman onları öldürenler terör örgütü sayılmıyor mu? Bir örgütün terör örgütü olarak kabul edilebilmesi için ille de AB üyesi ülkelerin ya da ABD’nin vatandaşlarından herhangi birine zarar vermesi şart mıdır?” ifadelerini kullandı.

Sputnik

The post Bozdağ’dan Müslim’i serbest bırakan Çekya’ya: İlişkiler etkilenecek appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar