Gündem

Bozdağ: Müslim’in iade talebini içeren dosya Çekya’ya iletildi

NTV’de soruları yanıtlayan Bozdağ’ın Müslim’le ilgili açıklamaları şöyle:

“Salih Müslim’ün son Avrupa seyahati sırasında Çekya’da bir otelde kaldığına dair bilgiler bize intikal edince Türk Interpol’ü Çekya’dan talep etti. Yakalanması ve geçici tutuklanması ve akabinde iadesi talebiyle muhataplarına iletti. Onlar da gerekeni yaptılar. Şu anda aramızdaki sözleşme gereği yapılması gereken usule ilişkin bazı işler var. Geçici tutuklama talebini ve iade talebini içeren dosyayı Adalet Bakanlığı’nın iletmesi gerekiyor. Dün itibariyle dosya iletildi. Bugün de Salih Müslim yargı önüne çıkarılacak ve karar verilecektir. Türkiye’ye iade edilmesi, beklentimiz o yöndedir.”

‘BMGK KARARI AFRİN’İ ETKİLEMEZ’

Bozdağ, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Suriye’deki ateşkes kararında Doğu Guta gibi bazı yerlerin olduğunu, Afrin’i kapsamadığını belirterek, “Zeytin Dalı Harekatı’nı ve Afrin bölgesindeki operasyonlarımızı etkilemez” dedi. 

‘MİLLETİN AFRİN’E GİTME TALEBİ VAR’

Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sefer görev emri olanlar hazır olsun” açıklamasıyla ilgili de şunları söyledi:

Sayın Cumhurbaşkanımızın o açıklamasının içinde ‘Şu anda buna ihtiyacımız yok’ da var. Afrin’e sefer görev emri olanların gitmesine ihtiyaç olmadığını sayın Cumhurbaşkanımız o konuşmasında açıklıyor. Milletimizin bir talebi var. Cumhurbaşkanımızın her konuşmasında ‘Reis bizi Afrin’e götür’ tezahüratları oluyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu taleplere yönelik bir cevabıdır. Sefer görev emri olanların bölgeye gitmesine ihtiyaç bulunmamaktadır.

‘YENİ MÜCADELE İÇİN HAZIRLIK’

Harekattaki son durum hakkında bilgi veren Bozdağ şunları ifade etti:

“Harekat başarıyla planlandığı gibi devam ediyor. Pek çok stratejik nokta ele geçirildi. Harekat hedeflerine ulaşıncaya kadar devam edecektir. Bölgedeki son terörist temizleninceye kadar devam edecektir. Özel harekatın gitmesi yaklaşan yeni mücadele için bir hazırlıktır. Şu anda daha ziyade şehirlerden uzak köy, belde ve kırsalda olan alanlarda mücadele devam ediyor. Alan daraldıkça bu mücadele sivillerin olduğu alana kayacaktır. Bunlar hazırlıklar. Meskun mahale girdiği zaman oradaki tecrübesiyle hareket edilecek” dedi. 

‘İSTEYEN PARTİ İSTEDİĞİYLE İTTİFAK YAPABİLİR’

Seçim ittifakı düzenlemesiyle ilgili temsilde adalet eleştirilerini yorumlayan Bozdağ şunları söyledi: “Temsilde adaleti gözeten bir formül ortaya kondu. İsteyen parti istediğiyle ittifak yapabilir. Parti konusunda bir sınırlama yoktur. Yasal zeminde imkanı dileyen dilediği şekilde kullanır. İradeleri engelleyen bir şey kesinlikle yoktur.” 

BBP SORUNU

Bozdağ, MHP’nin istemediğini açıkladığı Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) ittifakta nasıl yer alacağına ilişkin olarak, “Destici ittifakta yer alacağını ifade etti. Nasıl yer alacağını konuşmak için şu anda erken. Vakti gelince konuşulacaktır” dedi. 

‘CHP ANLAMAMIŞ’

“CHP bizim attığmıız adımı doğru anlamış değil” diyen Bozdağ, “Temennim onların artık değişimi ve gelişi görüp tedbir alması lazım. Sayın Genel Başkan diyor ki yüzde 60’la iktidar olacağım diyor. Yüzde 25 CHP var şu anda onun da altında olduğunu görüyoruz. İttifaklara karşı çıkıp yüzde 50+1 yapacağım demek de doğru değil” şeklinde konuştu.

‘SAADET PARTİSİ KARARSIZ’

Saadet Partisi’nde ittifak için kararsızlık olduğunu gördüklerini savunan Bozdağ, “Karamollaoğlu’nun kararını bekliyoruz” dedi. 

‘İYİ HAL İNDİRİMİ OLMAYACAK’

Bozdağ, çocuklara dönük cinsel istismar cezalarıyla ilgili “Hem cinsel saldırı hem de çocuklara yönelik cinsel istismarda yeni dönemde iyi hal indirimi olmayacak” ifadesini kullandı.

Bozdağ şöyle devam etti:

“Ceza Kanunu’nda zaten bu suçlara ilişkin kademelendirme var. Ama yeni düzenlemede 12 yaş altında olanlar için ceza daha fazla artacak. Komisyon aynı zamanda cinsel saldırı suçlarıyla ilgili de değerlendirme yapacak.”

‘ZİNA İLE İLGİLİ ADIM ATILMALI’

Erdoğan’ın zina açıklamaları hatırlatılan Bozdağ, “AYM’nin iptali sebebiyle öyle bir suç kalmadı. Böyle bir suçun düzenlenmesi toplumumuzun hassasiyetlerine ve kültürüne uygun. (Çocuklara yönelik istismar taslağında) Bunda yer almasa bile bundan sonra bir adım atılmalı.

Sputnik

The post Bozdağ: Müslim’in iade talebini içeren dosya Çekya’ya iletildi appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar