Gündem

Boullier: Renault motoru tek başına McLaren’ı bir saniye hızlandırdı

McLaren Yarış Direktörü Eric Boullier, Renault motorunun tek başına McLaren’ı bir saniye daha hızlı hale getirdiğini söyledi.

McLaren, galibiyetsiz, podyumsuz ve pole pozisyonsuz geçen üç yılın ardından Honda ile yollarını ayırarak Renault ile anlaştı.

McLaren&Renault ortaklığının ilk aracı 2018’de ortaya çıkacak ve takımla ilgili beklentiler son derece yüksek.

Hem Zak Brown hem de Fernando Alonso, yeni aracın son yıllara kıyasla çok farklı olduğunu söylediler ve taraftarların beklentisi iyiden iyiye arttı.

Yeni araçla ilgili açıklama yapan Boullier, Renault motoru sayesinde büyük bir adım attıklarını, şasi tarafından yapacakları çalışmalarla bu adımın daha da büyüyeceğini söyledi.

Son haftaları değerlendirmesi istenilen Boullier, “Honda ve Renault motoru tamamen farklı ayar ve konsepte sahipler. Bu nedenle aracın arka tarafını yeniden tasarlamamız gerekiyordu.”

“Elbette kolay olduğunu söyleyemem. Benzer dile sahiptik ancak bu işleri kolaylaştırmadı. Honda ile dillerimiz farklıydı ve sorunlar yaşadık ama onlarla yaşadığımız sorunların temel sebebi kültür farklılıklarıydı. Bu yüzden onlarla iletişim kurmakta zorlandık. Bazen çeviri yeterli olmuyor.”

“Hemen mücadeleye dönmemiz için zamana ihtiyacımız olacak. Renault motoruyla simülatör çalışmaları yaptık ve güç ünitesinin değişimiyle ne kadar zaman kazanabileceğimize baktık. Rakamlar çok yüksekti, ama beklediğimiz şey zaten buydu.”

“Veriler sadece motor sayesinde bir saniye daha hızlı hale geldiğimizi gösteriyordu. Belki bu sizi şaşırtıyor ancak bu bizi şaşırtmış değil. Beklediğimiz bir sonuçtu.” ifadelerini kullandı.

Boullier, Renault’nun bu yıl performansa değil, dayanıklılığa odaklanacağını açıklaması halinde ne yapacakları sorusuna, “Dayanıklılık Renault için önemli bir konu ve bu çok normal. Ayrıca bu yıl üç motor kullanılmasına izin verilecek. Bu da bu konuyu daha önceliklik yapıyor.”

“Son üç yılda McLaren’ın elinde lastik aşınmasına, frenlerin soğutulmasına ve yakıt tüketimine dair neredeyse hiç veri yoktu. Artık alışık olduğumuz çalışma şekline dönüyoruz. Unuttuğumuz işlere bakacağız.”

“Zaaflarımızdan birisi de pit stoplar. Motor sorunlarından dolayı pek odaklanamadığımız bir alan değildi. Ne kadar hızlı yaparsak yapalım pistte sorunlar yaşadık.” dedi.

2018’de galibiyet mi yoksa podyum mu hedefledikleri sorusuna Boullier, “Bunun hakkında konuşmak için henüz çok erken. Formula 1’deki tek takım biz değiliz, rakiplerimizin neler yapabileceğini bilmiyoruz. Barcelona testini görsek daha iyi olacak.” dedi.

Motorsport

The post Boullier: Renault motoru tek başına McLaren’ı bir saniye hızlandırdı appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar