Gündem

Belçika Milli Takımı formasını giyen Axel Witsel: Futbol tutkunları olan Rus taraftarlar kimseye tehdit değil

 Ünlü futbolcu ayrıca Rusya’da düzenlenecek turnuvada 2014 Brezilya Dünya Kupası’nda gösterdiği performanstan daha yüksek performans sergileme umudunu dile getirdi.

– Rusya’da neredeyse 5 yıl geçirdiniz. Bu, baya uzun bir süre. Rusya’yı özlüyor musunuz?

– Rusya’ya Portekiz’den geldiğim için tabii ki yerli iklime, soğuk havalara alışmak zorunda kaldım. Eksi 15 derecede oynamak benim için çok zordu. Ancak bunun dışında tüm koşullar Avrupa’daki gibiydi. Rusya’da geçirdiğim 4,5 yıllık süre benim için hem hayat hem de meslek açısından çok büyük bir tecrübe oldu. Rusya’nın en büyük futbol kulüplerinden Zenit’te iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Zenit’e Hulk ile birlikte geldik ve tabii ki münkün olduğunca çok zafer kazanmaya hevesliydik. Elde ettiklerimizden daha çok yapmayı başarabilirdik diye düşünüyorum, ama yine de sonuçta şampiyon olduk.

-Rusya’nın Sizde bıraktığı en iyi izlenimler nedir?

— Şampiyon olma hissi. Zaferle sonuçlanan maçtan sonra otobüse binip tüm şehri gezmek ve ardından ‘after party’de eğlenmek çok güzeldi.

-Rusya’da oynadığınız dönemde her hangi bir ırkçılığa maruz kaldınız mı ya da yabancı düşmanlığı olaylarına tanık oldunuz mu?

Bununla ilgili çok söylentiler duymuştum. Ama doğrusunu söylemek gerekirse Rusya’da geçirdiğim 4,5 yılda hiç bir zaman açık saldırganlığa veya düşmanlığa tanık olmadım. Birkaç kez maçlar sırasında bazı sorunlar çıkmıştı, ama bunlara ırkçılık denilemez. Bunlar her yerde, hem İspanya, hem İngiltere’de oluyor. Rusya’da ırkçılık olduğu iddialarını kesinlikle kabul etmiyorum.

-Batılı medyada Rusya’nın 2018 Dünya Kupası’na gelecek yabancılar için güvenli bir yer olmadığı, baş tehlikenin Rus taraftarlar olduğuna dair haberler çıkıyor…

— Tabii ki hiç bir tehlike söz konusu değildir. Rusya’daki taraftarlar futbolu severler. Stadyumda eksi 15 deredece onları tişörtsüz gördüğünde gerçek anlamda futbol tutkunları olduğunu anlıyorsun. Bu da, Rusya’nın güzelliğinin bir yanıdır.

-Rusya’ya geri dönmeyi planlıyor musunuz?

— Bir gün Rusya’ya dönecek olursam sadece Zenit kulübünün oyuncusu olarak dönerim. Başka türlüsü olmaz.

Sputnik

The post Belçika Milli Takımı formasını giyen Axel Witsel: Futbol tutkunları olan Rus taraftarlar kimseye tehdit değil appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar