Gündem

Analiz: Verstappen, nasıl Hamilton için en büyük tehditlerden oldu?

Lewis Hamilton, günümüz Formula 1 dünyasında kendisiyle birlikte Sebastian Vettel, Fernando Alonso ve Max Verstappen’i ilk 4 isim olarak görüyor. Peki 20 yaşındaki Verstappen, nasıl oldu da bu 3 şampiyonun yanında kendisine yer buldu?

Mevcut pilotlar içerisinde Lewis Hamilton’ın en çok endişe duyduğu ismin Max Verstappen olduğuna iddiaya girebilirsiniz. Geçen senenin sonunda, tüm araçlar eşit olduğunda en çok hangi isimden korkması gerektiğinin sorulması üzerine Hamilton, bu 3 pilotun ismini verdi. Verstappen, henüz birkaç yarış kazanmasına rağmen deneyimli şampiyonlar arasında kendisine yer bulmayı başardı.

Alonso’nun en zorlu pilot olduğunu kabul eden Hamilton “En güçlü 4 pilot biziz.” demişti. Birçok kişi buna katılacaktır. Ancak Renault motorlu takımlar, mücadele edebilecekleri bir motora sahip olana kadar, Hamilton’ın en büyük rakibi muhtemelen sadece Ferrari pilotu Vettel olacak.

Bu grup içerisinde şampiyon olmayan tek isim Verstappen ve onun sadece 3 galibiyeti bulunuyor. Bu açıdan Hamilton’ın Red Bull pilotuna daha az odaklanmasını bekliyor olabilirsiniz. Ancak Hamilton, Vettel ile ilk defa gerçekçi bir şampiyonluk mücadelesi verip bunu kazanmayı başardı. İngiliz sürücü, Alman rakibinin zihinsel açıdan kırılgan bir yapıya sahip olduğunu biliyor.

Vettel, Azerbaycan’da parçalandı, Amerika’da geride kaldı. Hamilton, 2017’deki rakibine karşı nasıl daha iyi olacağını artık daha iyi biliyor olmalı.

Hamilton, 2007’de de McLaren takım arkadaşı Alonso’yu mağlup etmişti. O dönemde Hamilton henüz çaylaktı. Bu açıdan Hamilton, Alonso ile bir kez daha benzer araçlara sahip olsalar önde olacağını düşünüyordur. 

Max Verstappen, Red Bull Racing RB13 passes Lewis Hamilton, Mercedes-Benz F1 W08 for the lead

Max Verstappen, Red Bull Racing RB13, Lewis Hamilton’ı geçiyor, Mercedes-Benz F1 W08

Fotoğraf: Sutton Images

Verstappen’in henüz tam olarak ne kadar iyi olduğunu Hamilton da bilmiyor. Fırtına gibi hıza, süper araç kontrolüne, acımasız yarış yönetimine ve en önemlisi henüz ortaya çıkmamış potansiyele sahip. Christian Horner’ın dediği gibi, Verstappen “muhtemelen Hamilton’dan sonra F1’e giren en heyecan verici yetenek.”

Hamilton, Verstappen’in yarış yeteneklerinin etkileyici olduğunu ve deneyimsizliğine rağmen harika şeyler yaptığını söylese de, henüz onu diğerleriyle aynı kefeye koymuyor.

2017’de bazı mücadeleleri olsa da, o mücadelelerde hep bir taraf diğerinden daha iyi durumdaydı. Verstappen, Kanada’da güvenlik aracı sonrası startta kısa süre Hamilton ile mücadele etti ancak o pist, Red Bull Renault paketi için iyi bir yer değildi. Malezya ve Meksika’da tekerlek tekerleğe mücadeleler ettiler ancak o yarışlarda Hamilton’ın düşünmesi gereken bir şampiyonluk vardı. Verstappen’in ise kaybedeceği pek bir şey yoktu.

Hamilton, Verstappen tam olarak şampiyonluk mücadelesine girene kadar onun neler yapacağını bilmiyor olacak. Ancak Hamilton, haklı olarak ondaki potansiyeli görmüş durumda. İngiliz sürücü birçok kez, Verstappen’i övmekten çekinmedi.

Malezya’daki mücadelede Hamilton aşırı muhafazakar yaklaştı ve ERS’de yaşanan bir sorun Verstappen’in kendisini yakalamasını sağladı. Ancak Japonya’da Verstappen, Hamilton’ın sadece 1.2 sn gerisinde yarışı tamamlayınca, Mercedes pilotu Red Bull pilotunun kendisini çok zorlayarak harika bir iş çıkardığını söyledi.

Meksika’da Hamilton şampiyon olurken Verstappen yarışı kazandı. O yarışın ardından Hamilton, Verstappen’in harika yarış yeteneklerine sahip olduğunu ve onun dünya şampiyonu bir pilot olacağını, yaşı ilerledikçe saf yeteneği sayesinde daha da iyi olacağını söyledi.

Second place Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1, congratulates Max Verstappen, Red Bull Racing, race winner, in Parc Ferme

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1, Max Verstappen, Red Bull Racing

Fotoğraf: Glenn Dunbar / LAT Images

“Daha uzun bir yolu var ancak bu galibiyetler onun büyük potansiyeline eklenen sonuçlar. Onunla mücadele etmek için sabırsızlanıyorum.”

Hamilton muhtemelen, Verstappen’de biraz kendisini görüyor. Her iki pilot da benzer şekilde yükseldiler. Her iki pilot da babalarının yoğun çalışmalarıyla yükseldi.

Verstappen henüz zirveye ulaşamadı ancak Hamilton 4 kez şampiyon oldu. Toro Rosso’da geçirdiği 23 yarışın ardından Red Bull’a yükseldi ve onun gelişme oranı hâlâ olağanüstü.

Verstappen, Red Bull’a geçtiğinden bu yana daha zayıf bir araçla 3 yarış kazandı. 2017’de, 2014’te Red Bull’a geçtiğinden beri en iyi performans gösteren pilotlardan birisi olarak kabul edilen takım arkadaşı Daniel Ricciardo’nun, performans olarak, önüne geçmeyi başardı.

Verstappen, geçen sene Red Bull’un en iyi pilotu haline geldi. Özenli ve stratejik olarak kendisini geliştirme süreci, eski bir F1 pilotu olan babası Jos tarafından, kartingdeki ilk günlerinden itibaren Max’e verildi.

Hiç bir manası yok gibi görünmesine rağmen yağmurda boşa atılıyormuş gibi görünen turlarda bile hep daha iyisi için zorluyor. Verstappen her zaman kendisini zorluyor ve sürekli olarak birçok küçük detaya odaklanıyor. Tüm bunlar kendisine başarıyı getiriyor.

Baba Verstappen, şu anda bildiklerini gençken biliyor olsaydı çok daha başarılı bir kariyere sahip olabileceğini söylüyor. Bu açıdan tüm deneyimlerini, oğlunun başarılı olması yolunda kullanmaya kararlı. Baba Verstappen, oğlunun artık üst düzey bir takımda olmasıyla biraz geride kalsa da yine de eski dersler hâlâ işe yarıyor.

Max Verstappen, Red Bull Racing, Jos Verstappen

Max Verstappen, Red Bull Racing, Jos Verstappen

Fotoğraf: Red Bull Content Pool

Verstappen’in Çin’deki yağmurlu yarışta ilk turlarda gridin arkasından yükselmesi, ya da Ricciardo’nun önüne geçmesini sağlayan hızlı sıralama turları… Bunların hepsi çok dikkatlice uygulanan bir planın ürünü.

Jos “İlk turlar, soğuk lastikler, kaygan ve ıslak pist… Max küçükken, yağmur başladığı zaman onu hep piste çıkarırdım. Ya da güneşli havalarda yağmur başladığı zaman herkes toparlanıp eve gitmeye başladığında, ben orada kalırdım ve sürüşe devam ederdik.”

“Küçükken tabii ki küçüklere karşı yarışıyordu. Ancak ilk turu soğuk lastiklerle diğerlerine göre hep 1-2 sn daha hızlı oluyordu çünkü lastikleri hissedebiliyordu. Sürekli olarak bunu çalışıyorduk.”

“Yeni bir piste gittiğimizde, herkes karting aracından, motorundan endişe duyuyordu. Ben ise önemsemiyordum. Her zaman Max’e iyi bir tur zamanı için iki tur hakkı olduğunu söylüyordum. Ben onunla hep böyle çalıştım çünkü bunun sonraki yıllar için ne kadar önemli olduğunu biliyordum. Çok zamanınız olmuyor. Ne kadar baskı görürse, o kadar hızlı olur. Her zaman.” diyor.

Max Verstappen’in F1 kariyerindeki her şey, onun bir an önce zirveye ulaşmak için çabalayan genç bir adam olduğunu gösteriyor. Red Bull, onun başarı yolunda olağanüstü bir yetenek olduğunu düşünüyor. Mercedes’ten Niki Lauda, Red Bull’un motor sporları danışmanı Helmut Marko’nun Verstappen’i takımda tutmak için çok fazla para ödediğini düşünüyor olsa da, Red Bull Verstappen’in her bir kuruşu hak ettiğini düşünüyor.

Daha şimdiden, en iyi araca sahip olmamalarına rağmen yarışlar kazanan Formula 1’in ender pilotları -Alonso, Vettel, Hamilton, Ricciardo ve Raikkonen- arasına girmeyi başardı. Alonso’ya göre üst düzey isimler bu tür başarılar elde etmeyi başaran isimlerdir. Verstappen’in özellikle Meksika’daki galibiyeti tam anlamıyla kazanılmış bir galibiyetti. Baba Verstappen, o galibiyetin yine daha önceki dönemde yaptıkları sıkı çalışmalar sayesinde geldiğini düşünüyor.

Jos “Max her zaman özeldi. Gerçekten Formula 3’te Ocon şampiyon olduğunda da bu söyleniyordu. Prema ile yarışan, daha kötü pilotlar dahi şampiyon olabildi.”

Max Verstappen

Max Verstappen

XPB Images

“Biz gerçekten onlarla mücadele ettik ve Max, elektrik ve debriyajlar konusunda çok şanssız olmasaydı şampiyon olabilirdik. Aynı zamanda bir motor patlattı ve 3 kez 10 sıra grid cezası aldı.”

Spa’daki yarışa bakarsanız, Max’in neden özel olduğunu görürsünüz. Kendisini geçen Ocon’un arkasındaydı, dışarıya doğru açıldı ve onu yeniden geçti. Onu özel kılan şey bu.” diyor.

Verstappen’in olağanüstü yarış yetenekleri alt serilerden F1’e geldi ve F1’de yarıştığı 3 sene boyunca bunun etkilerini gördük. Hamilton’da da bunu çoğu zaman görüyoruz: mücadele esnasında oldukça iyi bir şekilde hesaplama ve asla pes etmeme. Kazanmak için doyumsuz bir iradeyle gereken her şeyi yapmak.

Ancak Verstappen, çok sık bir şekilde temas yaşayabiliyor. Geçen sene iki defa, Vettel’in ön kanadının lastiklerini kesmemesi sonucu şanslıydı. Verstappen, İspanya GP’de ilk virajda en dışa çıkarak gereksiz bir risk aldı ve 3 pilotun karıştığı kazada yarış dışı kaldı. Macaristan’da 2. virajda takım arkadaşının yarış dışı kalmasına sebep oldu. Şu an için bir zayıflığı varsa, o da araç içerisindeyken kaza ihtimalini ortadan kaldıramaması.

Jos “Şampiyonada 50 puan farkla liderseniz, o zaman daha sabırlı olabilirsiniz. Max’in kaybedecek bir şeyi yoktu, bu yüzden agresif davranıp kazanmalıydı. Her yarışta fırsatı olmuyor bu yüzden o anları Meksika’da yaptığı gibi değerlendirmeli. Bunun Formula 1 için iyi bir şey olduğunu düşünüyorum.”

“İnsanlar ilk virada 3 araçlı mücadeleler görmek istiyorlar. Lewis’in şampiyonluk mücadelesi verdiği için muhafazakar davrandığını gördünüz. Risk almasına gerek yoktu. Max bunu biliyor. Vettel, Max çevresindeyken gergin oluyor. Böylece Max daha fazla risk alıyor.” diyor.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB13

Max Verstappen, Red Bull Racing RB13

Fotoğraf: Sutton Images

Verstappen ailesi, Red Bull-Renault’nun gelecek senelerde Mercedes ya da Ferrari’yi yenebileceğinin garanti olmamasına rağmen en az 3 sene daha takımda kalması yönünde anlaşma yaparak risk aldılar. Ancak Jos, Max’in Formula 3 sezonundan itibaren Red Bull’un kendisine gösterdiği inanca karşılık vermesi gerektiğini söyledi.

Jos “Bu konuyu Max ile çok konuştuk. Onlar bize Formula 1’e girme şansını verdiler. Biz de onlara şans vermeliydik. Onlar nasıl iyi araç yapılacağını biliyorlar. Max genç bir isim ve takıma çok uyuyor. Red Bull da Max’e çok iyi uyuyor.”

“Red Bull aynı zamanda kazanmak istiyor. Bunun için gereken her şeyi yapacaklar. Motor konusunda endişeliyim. Ancak ayrılacak kadar yeterli değil. İşler bazen hızlı değişebiliyor. Yanlış kararlar vermek istemiyoruz. Üst düzey bir takımdaysanız, geri dönmek zor oluyor.”

“Ferrari ya da Mercedes’e gidebilirsiniz. Ferrari, genç bir pilot için çok baskılı bir yer. Mercedes’te ne olur göreceğiz. Şu anda her yerde istikrar var. Takım çok rahat. Max de öyle. Bulunduğumuz konum itibariyle mutluyuz.” dedi.

Bu mutluluk, Red Bull rekabetçi olamazsa hızlı bir şekilde sona erebilir. Takımla ilgili her ne olursa olsun, Max Verstappen şimdiden kendisini F1’in elit pilotları arasına koydu. O artık, rakiplerinin saygı duyması ve korkması gereken bir pilot.

Jos “Pilotlar diğerlerinin ne kadar iyi olduklarını tam olarak biliyorlar. Bunu Vettel de biliyor. Max oradaysa, saldıracaktır. Vetel biliyor ve bu durum onu gergin yapıyor. O, bir tehdit. Singapur’da bu oldu. İlk virajda kaybederse, Max’in kazanma konusunda iyi bir şansa sahip olacağını biliyordu.”

“Max için her şey yolunda. Ne olursa olsun, Max’in ismi çok büyüdü. Sürekli olarak orada olacağını biliyorlar ve bu iyi bir şey. Ve o sürekli olarak daha iyiye gidecek. Her şey deneyimle oluyor. O, kesinlikle henüz her şeyi bilmiyor. Bu yüzden daha iyi olacak. Onun zamanının geleceğinden % 100 eminim.” diyor.

Hamilton’ın da onu izlediği konusunda şüphe yok. Tüm potansiyel tehlikelere bakarsak, her şey yolunda giderse Hamilton’ı devirecek isim Verstappen olacak gibi görünüyor. 

Verstappen’de Hamilton’ın yetenekleri, Vettel’in iş ahlakı ve Alonso’nun gurur duyduğu yarış yetenekleri var. Verstappen muhtemelen durdurulamaz olabilir. O, 2017 dünya şampiyonunu mevcut ulaştığı seviyeden çok daha yukarısına çıkması konusunda zorlayabilecek bir isim.

Hamilton ona dikkat etmekte haklı, çünkü Verstappen onun için geliyor.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB13, passes Lewis Hamilton, Mercedes F1 W08

Max Verstappen, Red Bull Racing RB13, Lewis Hamilton, Mercedes F1 W08

Fotoğraf: Zak Mauger / LAT Images

Motorsport

The post Analiz: Verstappen, nasıl Hamilton için en büyük tehditlerden oldu? appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar