Gündem

Analiz: Mercedes’in olağanüstü yetenekli pilotu neden F1’de geri plana düştü?

Bir dönem Mercedes’in geleceğe dair en büyük umutlarından birisi olan Pascal Wehrlein, bu sene Formula 1’den uzaklaşıyor ancak sıkıntılar bununla bitmiyor. Alman sürücü için geri dönüş de sıkıntılı olacak gibi görünüyor.

Wehrlein, geçen sene öncesinde Sauber ile anlaşınca, Mercedes destekli bu pilot için hayal kırıklığı olmuştu.

Formula 1’e kadar katıldığı tüm serilerde başarılı oldu. ADAC Formel Masters’ta şampiyon oldu, Avrupa F3 serisinde yarış kazandı ve DTM’in en genç şampiyonu oldu.

2016’da gridin açık ara en yavaş aracı olan Manor ile son 9 yarışta 4 kez sıralamalarda 2. seansa geçmeyi başarırken Avusturya’da takıma tek puanını kazandırdı.

Ancak son 12 ay çok hızlı geçti ve Wehrlein koltuksuz kaldı. Sauber koltuğu için ilk başta üzülse de, şu an ona sahip olsa mutlu olacaktı. Williams, Felipe Massa yerine Sergey Sirotkin ile anlaşınca, Wehrlein için son şans da bitmiş oldu. Wehrlein, 2018’de şampiyonluk kazandığı DTM’e geri dönüyor.

Tüm bunlar, Nico Rosberg’in ani emekliliğin ardından Mercedes’in fabrika takımı için düşünülen Wehrlein için hayal kırıklığı dolu bir senaryo. Peki nasıl oldu da F1’de geleceğin yıldızlarından birisi olarak görülen Wehrlein’ın kariyeri henüz 23 yaşındayken bitme noktasına geldi?

İstatistiksel açıdan Wehrlein, Sauber’deki takım arkadaşı Marcus Ericsson’u geride bıraktı. Wehrlein takımın 5 puanını tek başına kazanırken sıralamalarda 11’e 7 geçmeyi başardı. Ancak onun, Ericsson’u rahat bir şekilde yenmesi bekleniyordu ancak o, bunu tam olarak başaramadı. Sıralamalara baktığımızda onların arasındaki fark, griddeki tüm takımlar içerisinde en az olan farktı.

Ancak Sauber takımından isimlerle konuştuğunuzda, Wehrlein’ın sezon içerisinde daha güçlü olduğunu söyleyeceklerdir. Yaşanan motor sorunları ve bazı koşullar nedeniyle Wehrlein’ın gerçek potansiyelini gösteremediğini düşünüyorlar.

Marcus Ericsson, Sauber C36 and Pascal Wehrlein, Sauber C36

Marcus Ericsson, Sauber C36 ve Pascal Wehrlein, Sauber C36

Fotoğraf: Sutton Images

Bunun dışında onun kontrolü dışında olan şeyleri de unutmamak lazım. Ferrari, Sauber ile olan ilişkisini arttırmak istedi. Bu kapsamda Alfa Romeo ismi takımın ismine eklenirken, Ferrari’nin genç yeteneği Charles Leclerc’e Sauber’de yarışma hakkı verildi. Sauber, bu anlaşma ile Ferrari’nin en son versiyon motorunu kullanmaya başlayacak.

Takımın İsveçli sahiplerinin Ericsson’a olan desteği sürdüğü için Wehrlein takımdan ayrılmak zorunda kaldı. Bu açıdan yapabileceği başka bir şey yoktu.

Sauber, 2017’nin en kötü takımıydı. F1’deki ilk iki senenizi en kötü araçlarla geçirmek kendinizi göstermek açısından ideal değildir. Yapabilecekleriniz sınırlı olur. Sezon ilerledikçe Sauber’in performansı daha da geriledi. Wehrlein, art arda 3 defa elde ettiği 14. sıranın kendi şartlarında çok iyi olduğunu ancak bunun fark edilmediğini düşünüyor.

Wehrlein “Sonuçlar açısından, Barcelona senenin en iyi yarışıydı ancak muhtemelen sezonun ikinci yarısında daha iyi yarışlar çıkardım. Ama siz bunları göremediniz.”

“Sezonun ikinci yarısında iyi yarışlar çıkarsak bile siz bunu göremediniz çünkü farklar çok büyüktü. Suzuka’da sondan ikinciden dahi tur yemiştim.”

“Sonuç olarak kazandığım 5 puandan mutluyum. Her yarış umduğum kadar iyi değildi ancak genel olarak elimizden geleni yaptığımızı düşünüyorum.”

“Her zaman maksimumu verdim ve en önemlisi, bunu kendisinize söyleyebiliyor olmanız. Ortaya bir fırsat çıktığında ise onu değerlendirdik.” dedi.

Onun dışında gerçekleşen başka etmenler de oldu. Mesela Mercedes destekli bir diğer isim olan Esteban Ocon, Force India ile geçirdiği ilk sezonunda parlayarak dikkatleri üzerine çekti.

 Esteban Ocon, Sahara Force India F1 VJM10, Sergio Perez, Sahara Force India F1 VJM10

Esteban Ocon, Sahara Force India F1 VJM10, Sergio Perez, Sahara Force India F1 VJM10

Fotoğraf: Charles Coates / LAT Images

Ocon, 2 yarış haricinde tüm yarışlardan puan kazandı ve sezon boyunca deneyimli takım arkadaşı Sergio Perez’i zorladı. Puanlar tam olarak yansıtmasa da Ocon’un Perez’den daha güçlü bir sezon geçirdiğini söyleyebiliriz.  Autosport’un takım patronları arasında düzenlediği ankette Ocon, 2017’nin en iyi 5. pilotu seçildi.

Bu performans, onun gelecek senelerde Mercedes’in fabrika takımı için değerlendirilmesinde düşünülecek bir etmen olacak.

Ocon dışında yine Force India ile antrenman seanslarında parlayan GP3 şampiyonu George Russell var. Takım o kadar etkilendi ki 2017 için onun bir şekilde kendilerinde olmasını istedi.

Wehrlein’ın bu sene DTM’de yarışmaya döneceği açıklandı. Bunun yanında Mercedes’in kendisine Formula 1 takımında yedek pilotluk görevi vermesi bekleniyor ancak henüz resmi bir açıklama gelmedi. Bir diğer iddia ise Wehrlein’ın, F2’de istediğini elde edip Formula 1’de koltuk bulamayanların uyguladığı formül: Japonya’daki Super Formula’da yarışmak ve orada elde ettiği sonuçlarla F1 takımlarının dikkatini çekmek.

Mercedes’in mevcut seçeneklerine baktığımızda Wehrlein, listede 3. sıraya gerilemiş gibi görünüyor. 

Force India, geçen senenin başında belli kriterleri dikkate alarak Wehrlein yerine Ocon’u seçtiğini açıklamıştı. Aynı durumun şu anda Russell için de olması, Wehrlein’ın işini daha da zorlaştırıyor.

Yine de genç sürücü için F1’de her şey bitmemiş olabilir. Mercedes’in takım patronu Toto Wolff, onu desteklemeye devam edeceklerini söyledi:

“Formula 1’de olmayı hak ediyor. O, çok iyi bir sürücü. Pist üstü performansları olağanüstüydü. Kontrolümüz dışında olan birçok sebepten dolayı kapılar ona umduğumuz gibi açılmadı.”

Pascal Wehrlein, Sauber

Pascal Wehrlein, Sauber

Fotoğraf: Sutton Images

“Başarılı bir Formula 1 pilotu olma potansiyeline sahip. Bu sene kesinlikle takımın bir parçası olacak. Kesinlikle ekibimizin bir parçası olacak.”

Russell, bu sene Formula 2’de mücadele edecek. Orada etkilemeyi başarırsa sadece Force India’da değil başka bir takımda dahi yarışma fırsatı yakalayabilir.

2019’da pilot pazarı çok açık olacak. Mercedes, Ferrari, Red Bull, Force India, McLaren, Toro Rosso, Renault, Haas, Sauber ve hatta Williams’ta yani tüm takımlarda boş koltuklar olacak. Şu anda listede geriye düşse de, Wehrlein deneyimiyle bir takımda kendisine yer bulabilir.

Wehrlein, geçen sene oldukça zorlu bir ortamda daha da güçlenmeyi başardı. Teknik sorunların yaşandığı bir takımda pilotun gerçek potansiyelini göstermesi zordur. Bunun dışında takım arkadaşınızın, takım tarafından finansal olarak da destek gördüğü durumlarda, daha da zor bir ortamda olursunuz.

Sauber’de yer alan isimler, Wehrlein’ın iş ahlakının, geri bildirim kalitesinin ve kişiliğinin iyi etki bıraktığını söylüyorlar. Özellikle sonuncusunun gelişmesi önemli bir şey.

Wehrlein’ın Sauber ile anlaşmasından önce, kendisi ile anlaşmanın zor olduğuna dair algı vardı. Wehrlein’ın Force India koltuğunu, pist üstü performansı nedeniyle değil, takıma entegre olamaması nedeniyle kaybetmiş olduğu düşünülüyordu.

Manor takımı bu iddialar üzerine, Wehrlein’ın anlaşılması zor bir pilot olduğu düşüncesini yalanlamıştı. Sauber de o iddiaları yalanladı. 

Her şeye rağmen, Wehrlein’ın geleceği artık kendi ellerinde değil gibi görünüyor.

Sıkı çalışmaya devam edip Mercedes’in kendisine verdiği görevleri çok iyi yapması gerekiyor. Bir şekilde karar noktası geldiğinde, Russell ya da Ocon’dan daha iyi olduğunu kanıtlamak zorunda.

Bu senenin ardından gelecek sene de F1 koltuğunu kazanamazsa, o zaman kesinlikle F1 kariyeri henüz 23 yaşındayken bitmiş olacak.

Pascal Wehrlein, Mercedes AMG F1 W05 Hybrid Test Driver

Pascal Wehrlein, Mercedes AMG F1 W05 Hybrid Test Pilotu

Fotoğraf: XPB Images

Motorsport

The post Analiz: Mercedes’in olağanüstü yetenekli pilotu neden F1’de geri plana düştü? appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar