Gündem

Alonso: 2018’de yarış kazanacağım!

Fernando Alonso, 2018 yılında Formula 1 veya başka serilerde kazanma olan hedefinin devam ettiğini söylüyor.

Fernando Alonso, F1’de ve yarış serilerindeki son galibiyetini 2013 yılında İspanya’da Ferrari ile almıştı.

Yeni sezonda yıllar sonra Renault motorunu kullanacak olan Alonso, McLaren-Renault ortaklığının daha güçlü olmasını bekliyor.

İspanyol pilot, sözlerine yeni sezona çok iyi hazırlandığını söyleyerek başladı.

“2018’de ana hedefim Formula 1 olacak. Le Mans her zaman yapmak istediğim bir yarış, bu beni cezbediyor. Buna katılmak için büyük bir fırsatım vardı ve bununla ilgileniyordum. Böyle bir fırsat çıkınca bunu kullanmak istedim.”

“Daytona’da bazı sorunlar vardı fakat ben yarışmayı seven bir insanım. Harika bir hafta sonuydu. Çok fazla tecrübe edindim, yani sorunlara rağmen iyi duygulara sahibim.”

“Bu sayede çok çalıştım, çok iyi hazırlandım. Bence bu çok önemli. Aynı zamanda bu yarış sayesinde artık trafiği nasıl yöneteceğimi de biliyorum. Tüm bunlar çok önemli deneyimler.”

“Yarışmayı çok seviyorum fakat yarışmak istediğim şeylerin listesini hazırlamak istemiyorum. Bir gün gelecek ve yarışmak istemediğinizi ya da artık yarışamayacağınızı anlayacaksınız. O gün bırakmak en doğrusu olacak.”

2018 aracını ve rengini bilmiyor

McLaren’ın 2018 aracının hangi renge sahip olacağı henüz bilinmezken, iddialara göre yeni araç efsanevi papaya turuncusu renginde olacak.

2018 aracıyla ilgili ne bildiği sorusuna Alonso, “Henüz hiçbir şey görmedim.”

“Aralık ortasında fabrikadaydım ve o günlerde fabrikada somut bir şey yoktu. Bu ay koltuk ayarı için fabrikaya geri döneceğim ve o zaman aracımız neredeyse bitmiş olacak.”

“Aracın rengi hakkında da bir şey söyleyemem ama Indianapolis’te yarıştığım turuncu renk olursa o zaman bu harika olur.”

“Belki de son anda büyük bir sponsor ortaya çıkar ve aracın rengi onlar için değişir. Sonunda hangi renk olursa olsun hemen alışacağız.” yanıtını verdi.

Yeni sezonda nerede olacakları sorusuna Alonso, “Daha rekabetçi olacağız ama ne kadar rekabetçi olacağız bilmiyorum. Örneğin geçen yıl kuralların değişmesiyle Red Bull’un daha güçlü olacağı düşünülüyordu fakat sezon başlayınca Verstappen pek çok kez yarış dışı kaldı. Sezon başında bizden daha az tur atıyorlardı ve sahip oldukları beklentilere bakarsak yıkıcı bir yıldı.”

“İyi tahminlerde bulunursunuz fakat kötü başlarsanız, muazzam bir hayal kırıklığı yaşarsınız. Bu yüzden tahminde bulunmayacağız.”

“Kesin olan tek şey, son üç yılda olduğundan daha yüksek beklentilerimiz olduğu. Fabrikadaki atmosfer daha pozitif, herkes aracı pistte görmek için sabırsızlanıyor.” dedi.

Hamilton’la mücadele

Şampiyonluk için kiminle yarışmak istediği sorusuna Alonso, “Vandoorne” yanıtını verirken, başka takımdan birisini seçmesi istendiğinde ise “Sainz” yanıtını verdi.

Alonso, kendi ülkesinden veya takım arkadaşından başka birisini seçmesi istendiğinde ise, “Bilmiyorum! Carlos veya Vandoorne dışında tercih ettiğim birisi yok.” dedi.

Zak Brown’ın, Hamilton’la arasında bir mücadele istediğinin hatırlatılması üzerine Alonso, “Şu an evet, çünkü geçen yıl şampiyonluğu kazanmayı başardı. Ama iki yıl önce sorsaydınız o zaman Rosberg olurdu. Birkaç yıl önce başkası olurdu. Bilemiyorum.” dedi.

Renault’ya güveni tam

Alonso, 2018 sezonunda McLaren’a motor sağlayacak Renault’ya olan güveninin tam olduğunu söylüyor.

“%100, onlara tamamiyle güveniyorum. Şu anda üç motor tedarikçisi oldukça yüksek seviyede; Mercedes, Ferrari ve Renault.”

“Mercedes bu dönemi domine ediyor ancak Renault’nun son 10-12 yılda altı ya da yedi kez kazandığını unutmamalıyız. Bunların dördünü Red Bull, ikisini Renault kazandı. Renault her zaman güçlü bir motor üreticisi oldu.”

“Renault güvenilir bir motor üreticisi ve her zaman böyleydi.”

2017 Bakü’deki “gelecek sene kazanacağım” sözlerinin hatırlatılması üzerine Alonso, bir süre bekledi ve, “Hiçbir şey değişmedi. 2018’de kazanacağım.” yanıtını verdi.

İspanyol pilot, bunun F1’de mi olacağı sorusuna, “Bilmiyorum, göreceğiz. Bu yıl zaferler için savaşacak ruh haline sahibim. Bu yıl yarış kazanacağımı söyledim ve bunu yapacağım.” yanıtını verdi.

Çocuk istiyor

Fernando kişisel hayatıyla ilgili bazı açıklamlarda da bulundu.

“Şu anda bir kitap yazıyorum. Yapmak istediğim şeylerin özel bir listesi yok. Hayatımdan memnunum ve daha fazlasını istiyorum.”

“On yıl sonra muhtemelen daha sakin bir insan olacağım, farklı şeyler yapmayacağım. Ama şu an için acele etmiyorum.”

“2028’de kendimi evimde görüyorum, çocuklarla görüyorum. Ne yapacağımı henüz bilmiyorum. Ama evet bir ailem ve çocuklarım olacak. Zamanı geldiğinde bunun olmasını gerçekten isterim.”

“Gelecekte bir şeyler yapmak istiyorum fakat çok fazla seyahat yapmak veya zamanımı alan şeyler olsun istemiyorum. Evden motorsporlarına katılmam çok zor. Neler olacağını bilmiyorum.”

Motorsport

The post Alonso: 2018’de yarış kazanacağım! appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar