Gündem

Allison: Barcelona, Pirelli lastikleri için “temsili” olmayacak

Mercedes’in teknik patronu James Allison, Barcelona’da gerçekleştirilecek Formula 1 testleri öncesinde testlerde elde edilecek verilerin yeni lastiklere dair “temsili” olmayacağını söylüyor.

Pirelli, bu yıl daha agresif bir yaklaşım tercih ederken, lastik aralığına bir de “hiper yumuşak” lastik eklendi.

Takımlar, Kasım ayındaki Abu Dhabi testinde 2018 lastiklerini test etmişlerdi. Ayrıca Aralık ayının başında bu yılın ilk yarışı için lastik seçimi yapmak zorunda kaldılar. 

Barcelona pisti, geçtiğimiz Ocak ayında yenilenme sürecine girerken, bu kapsamda pistin bazı bölümleri genişletildi ve asfalt yenilendi. Testler bu pazartesi başlıyor ve hem testlerde yağmur yağacak olması (hava tahminlerine göre), hem de pistin yenilenmesi takımların ellerindeki verileri ve elde edecekleri verileri kısıtlamış olacak.

Mercedes teknik patronu Allison, Barcelona’daki yeni asfaltın bilinmeyen konulardan birisi olduğunu söylüyor.

Allison, “Barcelona kış testlerinde lastikler hakkında istediğiniz her şeyi öğrenmek asla kolay olmuyor çünkü bu bir kış testi ve kış boyunca herhangi bir yarış yapılmıyor.”

“Barcelona pisti, yapısı gereği lastikler konusunda son derece agresif bir pist. Kışın çok fazla parçalanma ve ufalanma oluyor.”

“Bu yıl özellikle ilginç olacak çünkü Barcelona pistini güncellediler ve yüzey çok daha pürüzsüz hale geldi. Geçen yıl Barcelona testlerinde parçalanan lastikler muhtemelen bu yıl daha az aşınacak.”

“Fakat bu, yılın geri kalan bölümü için temsili bir test olacağına anlamına gelmiyor.”

“Bu kesinlikle bir mücadele olacak fakat şartlar ve kısıtlamalar diğerlerinden farklı değil. Elimizden geldiğince verimli şekilde çalışacağız ve elimizdeki sekiz günde olabildiğince çok şey öğrenmeye çalışacağız.”

Allison, takiplerin Abu Dhabi lastik testinden benzer bilgiler edindiğini düşünüyor.

“Öğrenmemiz gereken şeyler konusunda diğerleri kadar şansımız vardı.”

“Ama tabii ki sadece bir pist, sadece bir test ve bu test, lastiklere iyi davranan bir pistte yapıldı. Sonrasında sezonun ilk yarışları için bir seçip yapmanız gerekiyor ve bunu adeta kör şekilde yapmak zorunda kalıyorsunuz ki bu iyi değil, fakat aslında pek kör değildik. Abu Dhabi testlerinde biraz bilgi edinmiş olduk.”

“Bu yüzden her zaman daha fazla test yapmak ve bu tür şeyleri tekrar tekrar öğrenmek istiyoruz.”

“Takımımız iyi bir test geçirdi ve bize mümkün olduğunca şey öğrenmemize izin veren bir programa sahip olduğumuzu hissettim.”

“Sezonun ilk yarışı için lastik seçimleri konusunda doğru bir karar vermeye çalıştık ve bunu gerçekten lastiklerin nasıl performans gösterdiğini bilmeden önce yaptık, umarım doğru seçimdir.”

Motorsport

The post Allison: Barcelona, Pirelli lastikleri için “temsili” olmayacak appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar