Gündem

Alesi: Grid kızlarını kaldırmak yanlış, Halo’yu getirmek doğru karar

Eski F1 pilotu Jean Alesi, grid kızları yerine grid çocuklarını getirmenin spora herhangi bir katkıda bulunacağını düşünmüyor.

2018 sezonunun başlamasına 1.5 aydan az bir süre kala, yeni araçların görüntüsü ve Halo’nun etkisi herkes tarafından merak ediliyor.

Ayrıca geçtiğimiz hafta grid kızlarının kaldırılmasına karar verildi ve yerini grid çocukları aldı.

FIA ve Liberty’nin ortak kararına göre yeni sezonda alt serilerde mücadele eden genç isimle çekiliş/yeteneğe göre F1 gridinde yer alacak.

Sözlerine Halo’yu değerlendirerek başlayan Alesi, “Liberty Media, Formula 1’in başına geçinceye dek şampiyona pek çok açıdan eşsizdi. Zaten çok iyi olan bir şeyi geliştirmek zordur. Liberty şu anda mücadeleyi daha görkemli yapmaya çalışıyor ve bunu yaparken güvenliği ihmal etmiyor.”

“Halo ile ilgili neler hissediyorum? Bu sistemin araçların görüntüsünü olumsuz etkilediğini düşünüyoruz. Ancak önemli olan şey pilotların güvenliğidir.”

“Grid kızlarının kaldırılmasına gelirsek, onların kaldırılıp yerlerine grid çocuklarının getirilmesine karşıyım. Bu bir gelenek, uzun süredir devam eden bir gelenek. Şimdi bunu kaldırıyorsunuz fakat bunu yaparken o kızları düşünmüyoruz. Sonuçta bu görevi yapan yüzlerce kız var ve bunu yapmaktan mutlular.”

“Grid çocukları projesinin kendine has özelliği ve artıları var. Genç pilotlara dikkat çekiyoruz, alt kategoriler hakkında konuşuyoruz ancak bunun farklı şekilde yapılması gerekirdi. Grid çocuklarını getirerek değil.”

“Ayrıca çocukların nasıl seçildiği de bir soru işareti. Çocukların seçimi federasyonlar arasında bazı sorunlara yol açacak. Bazı çocuklar gridin ilk iki sırasında olacak ve yarış başlamadan önce en başarılı araçların yanında duracak. Bazıları ise en geride olacak. Hatta bu aileler arasında bile sorunlara yol açabilir.”

Eski Ferrari pilotu, Formula E’nin kaydettiği gelişimden övgüyle bahsederken seriyi yakından takip ettiğini de ekledi.

“Elektrikli otomobillerin yarıştığı böylesi bir seriye sahip olma harika. Yarışlar büyük ülkelerin, büyük şehirlerinin merkezinde yapılıyor. Taraftarlara gerçekten çok yakın.”

Motorsport

The post Alesi: Grid kızlarını kaldırmak yanlış, Halo’yu getirmek doğru karar appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar