Gündem

2018 araç lansmanları öncesi dikkat edilmesi gerek 5 şey

Matthew Somerfield, Formula 1’de lansman heyecanının başlamasına kısa bir süre kala dikkat edilmesi gereken en önemli beş şeyi analiz ediyor.

Ferrari ve Mercedes’in dizaynları benzeyecek mi?

Geçen yıl Mercedes’in, gridin geri kalanın aksine uzun bir araç ile yarışma tercihi, Ferrari ve Mercedes’in dingil mesafesi farklarının vurgulanmasına yol açmıştı.

Mercedes’in en büyük başarısı, güçlü yanların zayıf yanları yendiğini göstermesiydi. Takım aracın ağırlık olarak sınırda olduğunu bildiklerini ve bu kış döneminde bu konuya odaklanacaklarını belirtti.

Fakat Mercedes ısrarla, aracı kısaltmayacaklarını, ancak bunu sadece W09 tanıtıldığında kanıtlayabileceklerini belirtti.

Ferrari’yi ise, uzun ve akıcı pistlerdeki çevik şasinin zaaflarını bildikleri için, SF70H aksine daha uzun bir araçla görebiliriz.

Lansmanlar sürecinde hangi takımın ne yaptığını görmek, özellikle 2018’e en doğru yaklaşımları belirlemede etkisi olacak olan Pirelli’nin kısa ömürlü lastikleri ile çok ilgi çekici olacak.

Takımlar birbirlerini ne kadar kopyalayacak?

F1 yönetmelikleri tarihinde, takımların rakiplerini izlemesiyle birlikte, esinlenme daima önlenemez bir faktör olmuştur. Bu bazen, araçların DNA’sına uymayacak tasarımların, araçlarda kullanılmasına da sebep olmuştur.

Eğer rakip takımlarda herhangi iyi bir fikir varsa konsepti tekrar düşünür veya sezon ortasında kopyalanması zor bir tasarım varsa bunu kış aylarında uygularsınız. Bu yüzden 2018 yılında kabul edilen en iyi fikirlerin hangileri olduğunu görmek heyecan verici olacak.

Mercedes W08 and Toro Rosso STR12 front suspension designs

Mercedes W08 ve Toro Rosso STR12’in ön süspansiyon dizaynları

Fotoğraf: Giorgio Piola

Mercedes ve Toro Rosso’nun, herkesin esinlenebileceği veya ikisinin de hemen vazgeçebileceği yükseltilmiş ön süspansiyon dizaynı bunlardan sadece biri.

Süspansiyondan daha çok, aracın orta noktasına doğru ve çevresindeki hava akımını artıran aerodinamik bir dizayn gibi gözüküyor.

Ancak önceden bahsettiğimiz, Pirelli’nin lastik aşınmasında gittiği değişiklik, bu durumlara çözüm arayan takımlar için olumlu bir fırsat olabilir.

Ferrari SF70H sidepod and regulation changes since 2011

Ferrari SF70H’nin sidepod’u ve 2011’den itibaren yönetmelikteki değişimler.

Photo by: Giorgio Piola

Ferrari’nin 2017’deki sidepod tasarımı kendine has bir tasarımdı. Bu tasarım, sağ alt iç resimde gösterilen ve 2014’ten beri kullanılan neredeyse geleneksel kaza destek bağlantı pozisyonu yerine farklı bir konumlandırma yapılmasıyla mümkün oldu.

Bu dahice çözüm sayesinde sezon içerisinde kopyalanmasını neredeyse imkansızdı ve sidepod etrafındaki elde edilebilecek aerodinamik kazançlar göz önüne alındığında hiç şüphesiz 2018’de herkesin radarında olacak.

T-Kanat geri dönüş yapacak mı?

2018 T-wing rules

2018 T-wing rules

Photo by: Giorgio Piola

FIA ve takımlar geçen yıl, arka kanadın ön tarafında yer alana çirkin T-Kanadı 2018 sezonu için kaldırmayı kabul ettiler. Bu kanat, köpekbalığı yüzgecini andıran motor kapaklarını kapsayan paketin bir parçasıydı.

Williams FW40 lower T-wing

Williams FW40 lower T-wing

Photo by: Giorgio Piola

Ancak Formula 1’de her zaman olduğu gibi takımlar bu tasarımın avantajından vazgeçmek istemeyecektir. T-Kanadın avantajından haberdar olan takımlar, geçen yıl Williams ve Sauber’de görülen bir alt versiyon kanadın (yani alçak kanadın) kullanılmasına izin veren -kurallardaki küçük boşluğu- kullanmaya çalışacak.

Bu tasarım fikrinin takımlar tarafından takip edilip edilmeyeceğini görmek ilginç olacak fakat bu tasarımı lansmanda göremeyebiliriz.

Geçen yıl Mercedes’in lansmandaki tanıtım aracını hatırlayın, lansmanda aracın üzerinde herhangi bir T-Kanat yoktu ve testler başladıktan sonra bunu kullanmaya başladılar.

Paddy Lowe’lu Williams ne kadar rekabetçi olacak?

Williams’ın 2017’deki performansı kimseyi memnun etmemişti ancak teknik patronu Paddy Lowe’un etkisinin hissedilmesi biraz zaman alacağı belliydi.

Lowe’un odak noktası FW41’le ilgili çeşitli değişiklikler yapmak üzerindeydi ve İngiliz takımın, eski Mercedes teknik patronu Lowe’un önderliğinde yeni bir yaklaşım tercih edeceğini söylemek mümkün. 

Eski F1 pilotu Felipe Massa, yeni aracın rüzgar tüneli modelinin 2017’ye kıyasla çok farklı göründüğünü söylüyordu. 

Takım 2017 sezonu için bir iç yapılanma döneminden geçti ve böylesine büyük bir kural değişikliklerinin olduğu dönemde, istedikleri başarıya ulaşmamaları hiç kimse için sürpriz değildi.

Ancak takım her şeyi stabil hale getiremek veya yeniden yapılanmak için gerekli zamana sahipti ve ‘dördüncülük mücadelesinin’ kızışacağı böylesi bir yılda önemli bir atılım yapmayı umuyorlar. Yeni sezonda Renault fabrika takımı gelişecek ve McLaren de yeni güç ünitesiyle daha güçlü olacak. Bu da takımın atılım yapmak zorunda olduğunu gösteriyor.

Halo’ya alışabilecek miyiz?

Formula 1 aracında kullanmaya başladığı ilk günden bu yana Halo’yu en iyi anlatan kelim muhtemelen ‘bölücü’ olacaktır.

Yeni araçların tanıtılmasıyla birlikte yeni görüşler ve yeni tarışmalar ortaya çıkacak, daha doğrusu -tartışmalar- devam edecek. Ayrıca takımların 20 mm’lik sistemden nasıl faydalandığıı görmek de ilginç olacak.

Bu saklamaya değer bir tasarım değil, McLaren geçen yıl Abu Dhabi testlerinde daha aerodinamik bir çözüm test etmişti.

Ancak her takım bu konuda kendi yönünü seçecek. Bazı takımlar McLaren gibi aero odaklı tasarımlar seçecek, başka takımlar ise kendilerine en iyi faydayı getirdiğine inandığı tasarımlara bakacak. Kısacası konseptler, takımların bakış açısında göre değişecek.

Motorsport

The post 2018 araç lansmanları öncesi dikkat edilmesi gerek 5 şey appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar