Gündem

2 kez tahliye edilen ‘IŞİD’in Diyarbakır emiri’ne 18 yıl hapis istemi

IŞİD’in Diyarbakır sorumlusu olduğu iddiasına rağmen 2 kez tahliye edilen N.T. ile 2 polisin hayatını kaybettiği hücre evi baskını davasında tamamı tutuksuz yargılanan 18 sanık hakkında savcılık, esas hakkındaki mütalaasını tamamladı. N.T.’nin de aralarında yer aldığı 13 sanığın 8 ile 27 arasında hapsinin istendiği mütalaada, 5 sanığın ise beraati talep edildi.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde 26 Ekim 2015 tarihinde IŞİD’in hücre evine düzenlenen operasyonda, polis memurları Sadık Özcan ve Gökhan Çakıcı hayatını kaybederken, çatışmada IŞİD üyesi Veysel Argunağa, Cahit Ölmez, Serhat Seyithanoğlu, Ergün Gül, Sıdık Bünül, Orhan Genç ve Ersel Gergüy öldürüldü. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olayla ilgili yürüttüğü soruşturma sonucunda gözaltına alınarak tutuklanan O.T., O.U., M.B., V.Ö., N.T., M.D., M.İ., A.S., M.A., C.E., B.Y., İ.Ç., J.D., Ö.B., M.B., E.E. ile tutuksuz 2 şüpheli hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘tehlikeli madde bulundurma’ ve ‘Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet’ suçlarından 15’er yıldan 37’şer yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

TÜM SANIKLAR TAHLİYE EDİLDİ

İddianamenin kabul edilmesinin ardından 16’sı tutuklu 18 sanığın yargılanmasına 2016 yılında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Davanın 25 Ekim 2016 tarihinde görülen duruşmasında 12 sanık ve 17 Ocak 2017 günü görülen duruşmada ise 1 sanık tahliye edildi. 20 Haziran 2017 günü yapılan duruşmada da aralarında IŞİD’in sözde ‘Diyarbakır bölge emiri’ olduğu iddia edilen N.T.’nin de bulunduğu 3 sanık tahliye edilirken, dosyada tutuklu sanıkların tümü serbest bırakılmış oldu.

SAVCI, MÜTAALASINI VERDİ

Savcı, yargılamaya ilişkin mütalaasını hazırlayarak 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu. Duruşma savcısı tarafından hazırlanan esas hakkındaki mütalaada, sanıklar J.D., B.Y., A.S., V.Ö. ve M.E.’nin ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet’, ‘izinsiz patlayıcı madde bulundurmak’ ve ‘resmi evrakta sahtecilik’ suçlarından beraatleri talep edildi. 8 sanık hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası talep eden savcılık, IŞİD’in Diyarbakır emiri olduğu iddia edilen N.T. ve C.E.’nin ise ‘silahlı  terör örgütüne üye olmak’ ve ‘Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet’ suçlarından 18 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti. Savcılık, sanıklardan M.İ.’nin 22.5, İ.Ç.’nin 8 ve M.D.’nin ise 27 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

SERBEST BIRAKILAN SANIK İÇİN DEĞERLENDİRME: SURİYE’DE BOMBA EĞİTİMİ ALDI, TÜRKİYE’DE EYLEM YAPACAK

Savcılık mütaalasında serbest bırakılan ve IŞİD’in Diyarbakır emiri olduğu iddia edilen N.T. ile ilgili ayrıntılı değerlendirme yapıldı. Örgütün operasyon yapılan 2 hücre evinde sanığın parmak izinin tespit edildiğini belirten savcı, N.T.’nin evinde yapılan aramada özel yapım bel korsesi ele geçirildiğini hatırlattı. Sanık N.T. ve M.D.’nin uzun namlulu silahlara ilişkin konuşmalarının tespit edildiğini kaydeden savcı, 2 sanığın sık sık buluştuklarını vurguladı. Mehmet Fatih Alıcı isimli kişinin sanık N.T.’yi Suriye’nin Tel Abyad şehrinde gördüğüne ilişkin ifadesine dikkat çeken savcı, sanığın örgüt mensuplarını taşıdığına dair beyanları bulunduğunu kaydetti. ‘Tipi’ kod adlı gizli tanığın, N.T.’nin yapılan örgüt toplantılarına katıldığına dair ifade verdiğini belirten savcı, Sadık Çelik’in alınan ifadesinde IŞİD terör örgütüne katılım yaptıktan sonra yaralanarak geri dönen kardeşi Hasan Çelik’in sanık N.T. tarafından tedavi edildiğini ve kardeşinin örgüte katılımında bu kişinin yardımı olduğunu söylediğini kaydetti. Zeynep Demir isimli tanığın, N.T.’nin Suriye’de bomba eğitimi aldığını ve Türkiye’de eylem yapacağını söylediğini belirten savcı, sanığın aracında yapılan aramada tabanca ve 27 fişek ele geçirildiğini kaydetti.

BAĞDADİ’YE BİAT METNİ

Sanık M.D.’nin örgütün hücreevlerini kiraladığı ve bu evlerde parmak izlerinin çıktığı belirtilen mütalaada, hücre evlerinin kiralanmasına ilişkin kodlamaların bulunduğu örgütsel dokümanın ele geçirildiği ifade edildi. Sanığın aracında IŞİD’in lideri Ebubekir El Bağdadi’ye Türkçe biat yemini bulunduğunu belirten savcı, ikametinde ise yazılı belgeler ve IŞİD bayrağı bulunduğunu kaydetti. Mütalaada, Mehmet Fatih Alıcı’nın, sanık M.D.’yi Suriye’nin Tel Abyad şehrinde gördüğüne ve sanığın canlı bomba eylemcisi olduğuna dair tanık beyanı bulunduğu da belirtildi.

Sputnik

The post 2 kez tahliye edilen ‘IŞİD’in Diyarbakır emiri’ne 18 yıl hapis istemi appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar