Gündem

Merkel: Kendimizi dünyanın geri kalanından soyutlamanın faydası yok

Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu Klaus Schwab’la birlikte gerçekleştirdiği özel oturumda konuşan Merkel, “Kendimizi dünyanın geri kalanından soyutlamanın bir faydası olmaz. Korumacılık doğru cevap değil” dedi ve ekledi: “Almanya olarak kişilerin dolaşım özgürlüğü ile her zaman gurur duyduk; ama, hiç dış sınırlarımızı korumayı düşünmedik. Şimdi yeni bir giriş-çıkış sistemi üzerinde çalışıyoruz. Kapıları kapatarak sınırları koruyamazsınız. Komşularınızla iyi anlaşmalara ihtiyacınız var.”

Merkel’in konuşması, ekonomi alanında ‘Önce Amerika’ adını verdiği korumacı politikalar benimseyen ABD Başkanı Donald Trump’ın Davos’a yapacağı ziyaretten bir gün önce gerçekleşti.

‘SAĞ POPÜLİZM AVRUPA İÇİN BİR ZEHİR’

DW’nin aktardığına göre Merkel, son yıllarda giderek yükselen sağ popülizmin Avrupa toplumları için bir ‘zehir’ olduğunu söyledi. Sağ popülist eğilimlerin ‘çözülmemiş sorunlar’ mevcut olduğunda ortaya çıktığını vurgulayan Merkel, son seçimlerde oyların yüzde 12.6’sını alarak meclise giren sağ popülist Almanya İçin Alternatif’in (AfD) adını anmaksızın, Almanya’nın bu gelişmeyi kontrol altına almak için çaba sarfettiğini belirtti.

‘ONLARCA YIL SONRA İLK KEZ KUTUPLAŞMA YAŞIYORUZ’

Euro krizi ve sığınmacı krizinin ardından Almanya’da onlarca yıl sonra ilk kez kutuplaşma yaşadıklarını söyleyen Merkel, halen yeni bir hükümet kurmaya çalıştıklarını ve Almanya’nın dünya sorunlarını çözmek konusunda katkı sağlamak istediğini belirtti.

Merkel, 2018’in 1. Dünya Savaşı’nın 100. yıldönümü olduğuna dikkat çekerek, “Politik aktörler bundan yüzyıl önce bilinçsizce krize sürüklendiler. Şimdi kendimize sormalıyız; tarihten neler öğrendik? 2. Dünya Savaşı sonrasında doğmuş bir nesil tarihten ders çıkarmalıdır. Bu da çok taraflılık, sorunları çözmek için birlikte çalışmak gerektiği anlamına gelir” dedi.

MERKEL’DEN MACRON’A ÖVGÜ

Avrupa’nın dış politikada çok etkin olmadığını söyleyen Merkel, “Avrupa olarak daha fazla sorumluluk almalı, kaderimizi kendimiz çizmeliyiz” dedi.

Merkel konuşmasında, geçen yıl Fransa’nın cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Avrupa’nın reformlarına hız kattığını ekledi.

Sputnik

The post Merkel: Kendimizi dünyanın geri kalanından soyutlamanın faydası yok appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar