Gündem

Çavuşoğlu: Trump Erdoğan’ı arayacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Yarın iki başkan da telefonda görüşecek. Sayın Trump, Cumhurbaşkanımız ile görüşmek istiyor. Saati de belli oldu” dedi.

‘O BANA DÖNMEDİĞİ SÜRECE’

Erdoğan, 16 Ocak’ta, Trump ile Suriye konusunda görüşme olup olmayacağı ile ilgili ”Şu anda henüz kendisini aramayı düşünmüyorum. Çünkü daha önce bunları konuştuk, o bana dönecekti. O bana dönmediği sürece ben ona dönmem” demişti.

Erdoğan ”(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ile iki üç gün önce konuştuk, telefon diplomasimiz devam ediyor” diye eklemişti.

‘YPG YERİNDEN EDERKEN NEREDEYDİNİZ?’

Çavuşoğlu, Zeytin Dalı harekatına ilişkin eleştirilerle ilgili ”İnsani durumlarda hiçbir ülke Türkiye kadar hassas değildir. Suriye’de de bunu gösterdik. YPG, bu kadar insanı yerinden ederken, neredeydiniz” çıkışını yaptı.

‘VERDİĞİNİZ SİLAHLARLA YURTTAŞLARIMIZ ÖLÜYOR’

Tillerson ile görüşmede daha çok Suriye’yi ele aldıklarını, Türkiye’nin PYD/YPG/PKK’ya verilen silahlardan duyduğu rahatsızlığı ABD’li mevkidaşına tekrar dile getirdiğini belirten Çavuşoğlu, ABD’nin verdiği silahlarla PYD/YPG/PKK’nın Türkiye vatandaşlarını öldürdüğünün altını çizdi. 

‘SURİYE’DE ORTAK ÇALIŞMAK İÇİN’

ABD’li mevkidaşına NATO ortakları Türkiye ile ABD’nin Suriye’de işbirliği yapabilmesi için ABD’nin YPG’ye sağladığı desteği kesmesi gerektiğini ifade ettiğini aktararak “Terör örgütü YPG’ye ABD’nin verdiği destek bitmeli, aksi takdirde Suriye’de ortak çalışmak mümkün olmaz” vurgusu yapan Dışişleri Bakanı şunları söyledi:

‘YPG’YE DESTEK VERMEDİKLERİNİ SÖYLEDİ’

“Ayrıca, daha önce Vancouver’da da gündeme getirdiğimiz teröristlerden sözde ordu kurulmasıyla ilgili, Türkiye’de duyulan rahatsızlığı gündeme getirdik. (Tillerson) YPG’nin burada bir oluşum içine girmeleri için bir destek vermediklerini, siyasi oluşum da dahil bir destek vermediklerini bugün vurguladı.”

Sputnik

The post Çavuşoğlu: Trump Erdoğan’ı arayacak appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar