Gündem

Baydemir: AKP, MHP ve CHP Afrin’e savaşı taşıdı

Baydemir, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nı eleştirdi. 

Harekatı eleştirmenin, ‘savaşa hayır’ demenin suç kabul edildiğini, AK Parti, MHP ve CHP’nin ‘Kızılelma koalisyonu’ kurduğunu söyleyen Baydemir, “6 yıl süren Suriye iç savaşında Afrin bölgesi bir barış vahasıydı. AKP, MHP, CHP koalisyonu, Suriye’de savaşın girmediği Afrin’e ‘zeytin dalı’ adıyla savaşı taşıdı” diye konuştu. 

‘BİZİM SAFIMIZ ÇOK NETTİR, SİZİN GİBİ ZIRT PIRT DEĞİŞTİRMİYORUZ’

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un “HDP safını belli etsin” dediğini anımsatan Baydemir, “Sayın Kurtulmuş, bizim safımız çok açık, nettir. Biz barışın, özgürlüğün, hakkın, hakikatin safındayız. Sizin gibi zırt pırt saf  değiştirmiyoruz. Bakanlık, başbakan yardımcılığı teklif edildiğinde sırtımızı yoldaşlarımıza, dostlarımıza dönmüyoruz” ifadesini kullandı.

Baydemir, Zeytin Dalı Harekatını eleştirdiği gerekçesiyle 150’yi aşkın kişinin gözaltına alındığını, bu kişiler arasında HDP’nin bazı il yöneticileri olduğunu belirtti. 

Bazı sanatçıların da harekatın sonlandırılması yönünde tüm milletvekillerine mektup yazdığını dile getiren Baydemir, mektubu imzalayanlara en derin saygılarını ilettiğini söyledi.

Sputnik

The post Baydemir: AKP, MHP ve CHP Afrin’e savaşı taşıdı appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar