Gündem

AB’den Venezüella’ya kınama

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, İspanya’nın Venezüella nezdindeki Büyükelçisi Jesus Silva Fernandez’in “istenmeyen kişi” ilan edilmesini kınadığını belirterek, Venezüellalı yetkililerin bu kararı gözden geçirmesi için çağrıda bulundu.

İLİŞKİLERİ ETKİLEYEBİLİR

AB’nin dış politika kararlarını oy birliğiyle aldığını hatırlatan Mogherini, bu adımın Venezüella-AB ilişkilerini etkileyebileceğini söyledi.

Mogherini, AB tarafından tanınmayan Venezüella Kurucu Meclisinin ulusal diyaloğa yer vermeden devlet başkanlığı seçimlerinin yapılması kararı almasını da üzüntüyle karşıladığını belirterek, seçimlerin tüm aktör ve siyasi partilerin dahil edilerek gerçekleşmesi gerektiğine dikkati çekti.

Ülkenin geleceğinin sadece Venezüella halkı tarafından belirlenebileceğini ifade eden Mogherini, ülkedeki krizin barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Mogherini, AB’nin Venezüella’daki gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğini, gerekli adımları atmaya hazır olduğunu duyurdu.

Venezüella, “içişlerine karıştığı” gerekçesiyle dün İspanyol Büyükelçi Jesus Silva Fernandez’i “istenmeyen kişi” ilan etmişti. Diplomaside istisnai durumlarda kullanılan bu seçenek, İspanya’nın da içinde yer aldığı AB ülkelerinin Venezüellalı 7 üst düzey yetkiliye yönelik ekonomik yaptırım ve seyahat yasağı kararı almasının ardından kullanılmıştı.

Buna karşılık İspanya, mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde Venezüella’nın Madrid Büyükelçisi Mario Isea’yı “istenmeyen kişi” ilan etmişti.

Sputnik

The post AB’den Venezüella’ya kınama appeared first on Serinletici Haber.

Yorumlar